Yaz Aylarında Protez Saç Kullanımı

Kellik nedenleri, belirtileri nelerdir? Kellik (saç dökülmesi) tedavisi…
10 Aralık 2019
Saçları Besleyen Besin ve Bitkiler
26 Haziran 2020

Protez saç kullanıcısıysanız özellikle yaz aylarında saçlarınızın bakımına daha fazla özen göstermeniz ve bakım sürelerini daha kısa tutmanız gerekebilir. Bunun nedeni ise sıcak hava ve aşırı terleme sonucunda protez saçınızın yıpranmasını önlemek ve ömrünü uzatmaktır. Protez saçlarınızı güneş ışığının zararlı etkilerinden korumak için özel kozmetik ürünler kullanabilirsiniz.

Yaz aylarında serinlemek amacıyla girdiğimiz havuzlarda hijyeni sağlamak için klor kullanılması protez saçlara olumsuz etki etmektedir. Aynı zamanda deniz suyundaki tuzun da saçları yıpratıcı özelliği bulunması nedeniyle protez saçlarınızı korumanız gerekir. Bu nedenle havuzdan ya da denizden çıktıktan sonra saçlarınızı klor ve deniz tuzundan arındırmalısınız. Ayrıca şampuan sonrasında mutlaka saç kremi de kullanmanız gerekmektedir.

Özellikle belirtmemiz gereken bir konu var ki; denize ya da havuza girmeden kısa bir süre önce protez saç bakımının yapılmış olması gerekmektedir. Aksi bir durumda bakımların sonlarına doğru gelinen bir dönemde protez saçınızın suyla temas etmesiyle birlikte istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları en aza indirgemek için kullanacağınız malzemelerin %100 medikal olmasına dikkat etmeli, saçlarınızın rutin bakımını uzmanların önerdiği şekilde yapmalısınız.

Tüm bu hususlara dikkat etmeniz durumunda protez saçınızın ömrünü de uzatmış olacaksınız.