Kellik nedenleri, belirtileri nelerdir? Kellik (saç dökülmesi) tedavisi…

Saç Dökülme Sorunları
10 Aralık 2019
Yaz Aylarında Protez Saç Kullanımı
25 Haziran 2020

Bay ve Bayanlarda doğal olarak yaşlandıkça saçlarını kaybederler, erkeklerin takribi üçte ikisi keldir ya da 60 yaşına kadar bir kellik örüntüsü gösterir. Kellik, tipik olarak saç teninden gelen fazla saç kaybına işaret eder. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi kelliğin en sık sebebidir. 

Saçlar, cildin dış katmanında saç foliküllerinde üretilen keratin adlı bir proteinden oluşur. Foliküller yeni saç hücreleri ürettikçe, daha önceki hücreler cildin yüzeyinden senede takribî 15 cm itilir. Görebildiğin saç reelinde bir ölü keratin hücresi dizisidir. Vasati erişkin başı takribî 100.000 ila 150.000 saça sahiptir ve günde 100 tanesini kaybeder.

Kellik, tıbbi olarak alopesi olarak öğrenilir. Bay ve Bayanlarda doğal olarak yaşlandıkça saçlarını kaybederler, erkeklerin takribi üçte ikisi keldir ya da 60 yaşına kadar bir kellik örüntüsü gösterir. Yalnız diğer saç dökülmesi ani fiziksel veya duygusal stres, doğum, çarpışma diyetleri, bu gibi ilaçlarla tetiklenebilir. Antidepresanlar, lupus ve tiroid hastalıkları gibi otoimmün durumlar. Alopesi areata adı verilen saç dökülmesinin başka bir şekli de saç teni, sakal, kaş ve kirpikler üzerinde kel yamalar oluşturur.