Saç Ekim İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğal Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?
27 Ekim 2020
Protez saç bandı acı verir mi?
29 Ekim 2020

Saç ekimini takip eden 48 saat içinde ekim uygulanan bölüme hiçbir şekilde temas olmaması gerekmektedir ve saç ekim işleminden sonra dikkatli olunmalıdır.
Ekim işlemi bittikten sonra şapka takılabilir. Fakat sert şapkalar kullanılmalı ve ekim bölgesine değmemelidir. En uygunu, genelde belgesellerde gördüğümüz modelde tepe kısmı sert olan, içe göçme yapmayacak tarzda bir şapkadır. Bulunamıyorsa üstü kısmı sert olan golf şapkaları da kullanılabilir.
Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır:

 1. Uyurken saçınıza dikkat etmelisiniz. Bunun içinde sert ve ufak bir yastık kullanmalısınız. Sırtüstü şekilde, alım uygulanan ense kısmına yatabilirsiniz. Yüzükoyun yatmanız, ekim kısmına yastık ya da yatakla temas edebilme tehlikesini arttırır bunun için de iki hafta boyunca önerilmemektedir. 2 hafta gömlek, hırka, fermuarlı kazak tarzı giysiler giyin; ekim alanına zarar vermemek için t-shirt, boğazlı kazak, atlet gibi dar elbiseler geçirilmemelidir. Kısacası 2 hafta boyunca işlem olan kısma temas olmamalı, her temas işlem olan saç köküne zarar verebilir ve o saç kökünü kaybedilebilir.
 2. İki hafta boyunca spor aktiviteleri, hamam, sauna, yüzme, solaryum benzeri ve birçok kuaförlük hizmetleri yasaktır. Saç köklerine zarar verebilir, mikrop tehlikesini artırabilir.
 3. Saçlar 15 gün ardından kazıtmamak şartıyla makasla kestirilebilir. 45 gün ardından birçok kuaförlük hizmeti alınabilir (tıraş, boyama, kazıtma, perma gibi işlemler gibi).
 4. İki gün süresince saç ekimi uygulanan noktaya yıkama yapılmamalı ve su değdirilmemelidir. İlk yıkama 2. gün başka bir deyişle ameliyat üstünden 48 saat atlatılması ardından yapılmalıdır. Bu yıkamayı ilgili hekiminiz ya da sağlık ekibi yapacaktır. Önemli kısım, saç köklerine zarar vermeyecek biçimde nazik ve saçlarınızı yıkarken zedelemeden davranmaktır.
 5. Yıkama işleminden sonra saçı havlu ile kurutmamamlısınız.
 6. Baş alanlarına vuruş alacak sporlar yapıyorsanız (futbol, basketbol, tekvando, kick box, boks, güreş, vb.) bu aktivitelere 45 gün ardından başlamalısınız.
 7. Saç ekiminden hemen sonra yolculuğa çıkacaksanız korumak için şişme yastık almalısınız.
 8. Operasyondan ardından ilk hafta aspirin kullanmamalısınız. Ayrı olarak ginseng, ginko biloba, E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaç ve bitkisel takviye tedavilerini almanız da tavsiye edilmez. Saç ekimi ameliyatı sonrasında saçların tekara çıkmaya başlaması 2,5 ay – 4 ay arasındadır.
 9. Bir ay süresince içki kullanmamalısınız. Sigarayı da azaltmanız tavsiye edilir. Fakat operasyondan bir gün ardından ve ameliyat günü nikotin içmeniz yasaktır.
  10.Bir spor dalı ile ilgeliniyorsanız 1 ay ara vermelisiniz. 11. Gün ışığına , sıcak suya ve soğuklara karşı dikkatli olunmalıdır.
 10. Operasyondan iki hafta sonra cinsel yaşama geri dönülebilir. Fakat iki hafta süresinde cinsel temasa girmek tavsiye edilmemektedir.