Saç Dökülme Sorunları

Protez Saç Nedir? Protez Saç Nasıl Yapılır?
10 Aralık 2019
Kellik nedenleri, belirtileri nelerdir? Kellik (saç dökülmesi) tedavisi…
10 Aralık 2019

Saç dökülmesinin pek çok nedeni var ama yaygın olarak düşünülen; genetik faktörler, kötü beslenme, bazı hastalıklar ve genel olarak yaşlanma sürecinin sonucunda da oluşur. Bilirkişiler günde 100 ila 150 saç teli dökülmesinin doğal olduğunu söylüyor.
Saç dökülmesi sebeplerini analizden evvel, saçların nasıl uzadığına ve hangi aşamaları geçirdiklerine göz atalım. İnsan saçı natürel olarak üç evrede gelişir: anajen, katajen ve telojen. Anagende saçlar faal başka bir deyişle gelişen safhadadır. Katagende kıllar imhaya başlarlar ve zati bu, natürel saç döngüsünün oldukça kısa bir düzeyidir. Telojen de ise saç kılları artık dinlenme geçerler. İşte günlük dökülen saç dayanıklığı, dinlenme veya geç döneme geçmiş saçların artık köküne tutunamamasından kaynaklanır. Olağan olarak, saçlarımızın %10’luk bir kısmını dinlenme ve telojen aşamalar oluşturuyor. Geri kalanlar ise döngüsel dökülme için hazırlanan ve mutlaka bir gün zayıflayarak dökülecek olan anajen kısmını oluştururlar.
Uzmanlar, saç kaybının sebepleri için, sistemik ya da bir iç hastalığının habercisi olduğunu söylüyorlar. Elbette, evvelden tanımlanmış genetik etkenler, aile hikayesi ve genel ihtiyarlama sürecinin bir neticeyi olarak da saç dökülmelerine tesadüfleşebiliyoruz. Bir Hayli erkek ve bayan, kırklı yaşlarına geldiğinde, hafifte olsa saçlarında incelme ya da fizyolojik olarak değişikleşme gözlemleyebilirler. Özellikle erkekler tepeden açılma meselesiyle karşılaşırlar. Diğer sürelerde ise geçici şiddetli stres, beslenme değişiklikleri, gebelik, ergenlik ve ya menopoz gibi hormonal değişikliklerin olduğu süreçlerde de saç dökülmesini gözlemleyebiliyoruz.
Özellikle, tiroid hastalığı ve demir eksikliği anemisi dahil olmak üzere birçok hastalığın habercisi olarak saç dökülmesine rastlanabiliyor.Şayet çok fazla miktarda saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bu konuda endişeleriniz varsa, sorunun neden kaynaklandığını anlamaya yönelik temel sağlık taraması ve ya kan testi için aile doktoru, dahiliye uzmanı veya bir jinekologla bağlantıya geçebilirsiniz.
Şayet rastgele bir meseleniz yoksa ve dökülen saçlarınızın yerine tekerrür yenileri gelmeyecekse, bir hayli insanın fobili düşü olan kellik meselesiyle karşılaşırsınız. Reeline bakarsanız bu mevzu ilerleyen teknolojik büyümeler sayesinde artık bir mesele olmaktan çıktı ve kelliğe deva ya da saç dökülmesine en tesirli çözüm olarak sunulan saç ekimi işlemlerini gündeme getirdi.