Saçları Besleyen Besin ve Bitkiler

Yaz Aylarında Protez Saç Kullanımı
25 Haziran 2020
Protez Saç Ne Kadar Sürede Yıkanmalıdır?
30 Haziran 2020

Yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği, saç dökülmesine neden olabilecek ve saç dökülmesini hızlandıracak sebeplerden bir tanesidir. Vitamin eksikliği, kalıtsal sebeplerden dolayı da saç dökülmesini hızlandırabilmektedir. Yani saçlarınız genlerinizden kaynaklı dökülme yapıyor olabilir. Böyle olsa bile saç bakımınızın bir parçası olarak beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Beslenmenize dikkat ederek saçınızın dökülmesini yavaşlatabilir ve saçlarınızın sağlıklı görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Demir, saçları beslediği ve güçlendirdiği için önemlidir.  Yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde bolca demir bulunur. Demir eksikliği bulunan kişilerde saçlar incelir ve dökülür. Özellikle çocuklar ve hamilelerde demir eksikliği sorunu sıkça yaşanmaktadır. Demir eksikliğini gidermek için günlük yaşamınızda bolca sebze tüketiniz.

Prosiyanidin içeren bitkiler: Japonya’da yapılan araştırmanın sonucuna göre bu bitkiler saçları yeniden çıkarmaya ve saç köklerini güçlendirdiği ortaya konulmuştur. Prosiyanidin maddesi, saç hücrelerine zarar veren elementleri engeller ve daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

 

  • Elma
  • Üzüm çekirdeği
  • Yaban mersini
  • Arpa
  • Kakao
  • Kuşburnu
  • Yeşil çay

 

Meyveler: Meyvelerin büyük bir çoğunluğu bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini bakımından zengindir. Tüm vücudun gereksinimi olduğu gibi saçlarında C vitaminine ihtiyacı vardır. C vitamini, deforme olmuş saçları korur ve güçlendirir. Portakal, mandalina, greyfurt, çilek ve karpuz gibi meyveleri tüketerek yeterli miktarda C vitaminini bünyenize alabilirsiniz.

 

Biberiye: Antibiyotik ve antioksidan gibi fonksiyonları bulunan biberiyenin içerisinde rozmanirik asit maddesi bulunur. Bu madde, saç köklerini güçlendirir ve saça zarar veren kimyasallara karşı bağışıklık kazandırır. 

 

Kuruyemişler: Kuruyemişlerin çoğunluğu bünyesinde E vitamini, esansiyel yağ asitleri, sülfür ve iyot barındırmaktadır. Saçların doğal parlaklığında kalması ve güçlenmesinde yardımcı olan bu vitaminleri, saç dökülmesini engelleyen yiyecekleri tüketerek vücudunuza katabilirsiniz. Birçok vitamini bünyesinde bulunduran kuruyemişler de saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler arasındadır.

 

Çörek Otu Yağı: İçerisinde bulundurduğu A, B, C ve E vitaminleri sayesinde saç köklerini güçlendirmede ve beslemede bir hayli etkilidir. Yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz. Yemeklerde kullanmak istemiyorsanız saç diplerinize masaj yaparak yararlanabilirsiniz.

 

Deniz Ürünleri: Çinko eksikliği, erkek tipi saç dökülmesinin nedenlerinden bir tanesidir. Deniz ürünleri, saç dökülmesine iyi gelecek besinler arasındadır. Balık, midye ve karides gibi balık ürünleri de çinko bakımından zengin olduğundan tüketmek gerekiyor. Fakat unutmamak gerekir ki fazla çinko tüketimi de saçlara zarar vermektedir.

 

Isırgan Otu: Isırgan otu, saç dökülmesini önler ve mevcut saçların güçlenmesini sağlar. Demir, kalsiyum gibi minerallerin yanında A ve C vitamini bakımından da zengindir. Aynı zamanda kepek sorununu da ortadan kaldırabilir.

 

Tavuk ve Hindi: Tavuk ürünlerini saç dökülmesinden kurtulmanıza yardımcı olacak yiyecekler arasındadır. Protein bakımından bir hayli zengin ve az yağlı olan besinlerdir.

 

Nane Yağı: Saç köklerini ve derisini ferahlatarak yeterli miktarda oksijenin ulaşmasını sağlar. Nane yağını şampuana ekleyerek kullanabilirsiniz.

 

Kabak Çekirdeği: Protein, çinko, demir gibi mineraller ve omega 6 yağ asitleri bakımından bir hayli zengindir. Saç köklerinin güçlenmesinde etkisi vardır.