Saçlar Neden Yağlanır ?

Protez Saç Uygulamalarında Önemli Aşamalar
13 Ağustos 2020
Saç Simülasyonu Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?
17 Ağustos 2020

Her şeyden önce şunu belirtmekte yarar var. Cildiniz veya saçlarınız yağlıysa yani doğal olarak normalden daha fazla yağlı bir cilt ve saç yapısına sahipseniz, burda sunacağımız öneriler bu sorununuzu kökten çözecek öneriler olmamakla birlikte, bu durumu kontrol altına almanıza yardım edecektir. Bu sebeple öncelikle saçlarınızın doğal durumuyla barışık olmanız gerekecek. Çünkü durumu kabullenmek kontrol altına almanın ve çözümün birinci kuralıdır. Yani saçınız yağlıysa önce bununla barışın, çünkü bu oldukça normal bir durumdur. Saçların yağlanmasının 3 temel nedeni vardır:

  1. Hormonal değişikliklere bağlı olan yağlanmalardır. Ergenlik hamilelik gibi hormonların değişimin yoğun olduğu dönemlerde saç daha çabuk yağlanır.
  2. Saç köklerinde bulunan yağ bezlerinin normal bir insana göre daha fazla yağ üretiyor olması. İşte bu tam da barışık olmanız gerekli olan durumdur.
  3. Saç ve cilt yapınıza uygun olan kozmetik ürünlerin kullanılmaması ve saç temizliğine gerekli özenin gösterilmemesi. Bu ise bakım alışkanlıklarındaki minik değişikliklerle en kontrol edilebilir durumdur.

Neler Yapabilirsiniz?

Sık yıkama : Saçlarınızı sık yıkamak normalden daha hızlı yağlanmasına sebep oluyor. Yani saçınızı yıkamak aralıklarınızı biraz açarak, yağlanma oranlarını ve yoğunluğunu gözlemleyebilir ve ona göre bir tutum alabilirsiniz.

Uygun kozmetik kullanımı: Son zamanlarda daha çok göze çarpan ve artık her markette veya eczanelerde rahatlıkla bulabileceğimiz kuru şampuanlarda, bu manada kurtarıcı olabiliyor. Doğru kozmetik seçimi saçımızdaki yağı kontrol altına almakta oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Eğer kimyasal bir ürün kullanmak istemezseniz size aşağıda sunacağımız doğal metotları de deneyebilirsiniz.

  • Mısır nişastası, saçlardaki yağı kontrol etmekte işinize yarayabilir.
  • Bebek pudrası da mısır nişastası gibi kimyasal bir ürün kullanmak istemediğinizde tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Mısır nişastası ve bebek pudrasını bir tuzluk yardımı ile saç diplerinize eşit oranda serpiştirerek daha sonra parmak uçlarınızla iyice yedirmek sureti ile uygulayabilirsiniz.
  • Biberiye,kekik ve naneyi normal çay demler gibi demliyoruz soğuduktan sonra, bir küçük sprey şişesine koyuyoruz. Banyodan çıktıktan sonra, temiz saç diplerinize sıkıyoruz. Ev yapımı toniğin saçınız ne kadar rahatladığını göreceksiniz.
  • Sirke gerçekten hem sağlığımıza aynı zamanda cildimiz için mucizevi, ancak hemde da çok güçlü bir ürün olduğundan muhakkak incelterek kullanmanız gerekir. Banyo bittiğinde son durulama suyuna sirke takviyesi yapmak, hem saç derisine çok yararlı olup, yağlanmayı kontrol altına aldığını aynı zamanda saçı parlattığını söyleyebiliriz. Bu arada kokusunu sorun etmeyin çünkü sirke uçucu bir maddedir. Bir iki saat içerisinde kokudan eser kalmayacaktır.
  • Saç bantları: Eğer vakit sorunu yaşamaktaysanız ve acilen dışarı çıkmanız gerekiyorsa saç bandı yağlı saç görünüşünü değiştiren saklamak için iyi bir kamuflaj olabilmektedir.