Protez Saç Uygulamalarında Önemli Aşamalar

Bitkisel Şampuanların Saç Çıkarma Etkisi Var Mıdır ?
12 Ağustos 2020
Saçlar Neden Yağlanır ?
14 Ağustos 2020

Aynaya ilk baktığımızda kuşkusuz öncelikle saçlarımız dikkatimizi çekiyor. Onlara şekil vermek ve uygun bir saç modeli seçmek nerdeyse hepimiz için önem taşıyor. Bu derece önemli olan saçlar bedenimizde her çeşit psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıktan en kolay etkilenen bölgemiz olma özelliğini de taşıyor. Saç kaybı sebebiyle yaşanan olumsuz ruh hallerinin önüne geçmek ise sanılanın tam tersine artık çok da zor değil. Bu soruna yönelik çözümlerin biri protez saç yöntemidir. Saçsızlık veya seyrek saç sorunu yaşayanlar tarafından merak edilen protez saç uygulaması bu manada kurtarıcı rol oynuyor.

Protez saç özel yapıştırıcısı sayesinde seyrek veya saçsız bölgeye yerleştirilerek uygulanıyor. Bu yöntem bir hayli kullanışlı ve bakımları gerekli olduğu şekilde yapıldığında çok da kalıcı oluyor. Kadın veya erkek farketmeksizin her yaş grubuna uygulaması yapılabilen bu yöntem, özellikle kemoterapi ve radyoterapi sırasında saçlarını kaybeden hastalara psikolojik olarak büyük fayda sağlıyor. Protez saçlar gerçek saçtan ve özel bir teknoloji ile üretilmektedir. Herhangi cerrahi bir müdahale gerektirmeden uygulanmakta olan yöntem, hijyenik ve vazgeçilebilir olması yönüyle de dikkat çekiyor. Hiçbir acı veya ağrı yaşamadan saç sorunlarına çözüm sunuyor.

Protez saçın, uygulama bölgesinde egzama benzeri deri rahatsızlıkları olan ve küçük yaştaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca uygulanmakta olan protezin hijyenik şartlarda kullanımı ve bakımlarının ihmal edilmeden yapılması gerekiyor. Bir diğer önemli unsur ise, uygulamayı yapacak kişilerin konunun profesyoneli olması ve bu konuda muhakkak tecrübe sahibi olmasıdır. Uzman kişilerce uygulanmakta olan yöntem ile deniz ve havuz gibi aktivitelerde de rahatlıkla bulunabilirsiniz. Ayrıca duş alabilir, fön çektirip saçınıza şekil verebilirsiniz.

Protez Saç Uygulamalarında Önemli Üç Aşama

Protez saç uygulamasında önemli üç aşama göze çarpmaktadır. Bunlar;

  • Ölçülendirme,
  • Yerleştirme ve
  • Tasarım ( şekil verme ).

Protez saç yapılırken ilk aşama olarak ölçülendirme en önemli rolü üstlenmektedir. Bu anlamda ölçülendirme gerçekleştirilirken bir hata yapılmaması açısından yapılacak işlem profesyonel ellere teslim edilmelidir. Bu aşamada uygulaması yapılacak bölgenin saç tasarımına uygun biçimde ölçüsü alınarak, kalıbı oluşturulmaktadır. Saçın rengi ve diğer fonksiyonları de yine bu aşamada muhakkak doğru biçimde belirlenmelidir. Bu aşamanın uygun biçimde yapıldığından emin olunduktan sonra protez saç, özel yapıştırıcı solüsyonlar ile önceden kalıpları alınmış bölgeye sabitlenmektedir. Son aşama ise uygulanmakta olan protez saçın kişinin yüz şekline ve istemiş olduğu modele uygun şekilde kesilmesi ve şekillendirilmesidir. Bu konuda muhakkak profesyonellik istemekte olup, başarılı bir görselin son dokunuşu olarak adlandırılabilir. Bu uygulamayla saçlara istenen model verilerek, şekillendirilebilir.

Saçlar kişinin görüntüsünde önemli rol oynamaktadır. Bakımlı, iyi şekil verilmiş ve taranmış bir saç ile sizler de çok daha dikkat çekici olabilirsiniz. Saçınızın olmaması artık kader olmadığının en güzel örneklerinden olan protez saç ile aynaya ve hayata daha pozitif gözlerle bakmak artık sizin elinizde…