Saçkıran Bulaşıcı mıdır ?

Mevsimsel Saç Dökülmeleri ve Sebepleri
24 Ağustos 2020
Saç Dökülmesine İki Ayrı Çözüm
26 Ağustos 2020

Saçkıran, tıptaki adı ile ‘’Alopecia Areata’’ hakkında kesin olarak bildiğimiz bir şey var ise o da saçkıranın bulaşıcı olmadığıdır. Genellikle kişinin, aynı bölgesinde ama farklı yerlerinde değişik aralıklarla çıkıyor olması biçiminde seyrettiği için, bulaşıcı olduğu düşünülen saçkıran, başkasından asla bulaşmaz. Kişilerin yanında, yakınında veya aile fertlerinin herhangi birinde, aynı dönemde çıkması, bulaşıcı bir hastalık olduğunu göstermez. Alopecia areata diğer adı ile saçkıran, aşina olduğumuz diğer saç dökülmelerden ayrı bir görünüme sahiptir. Her ne kadar mantardan kaynaklı dökülmeye benzese de, mantara bağlı saç dökülmelerinde, saç diplerinde oluşan iltihaplı yapıyla saçkırandan kolaylıkla ayrılabilir.

Saçkıran Neden Oluşur ?

Saçkıranın oluş sebebine ilişkin maalesef henüz ortaya konabilmiş kesin bulgu yok. Ancak oluş nedenlerine ilişkin çeşitli görüşler vardır. Bu görüşler arasında en fazla kabul gören görüş vücudun kök hücrelerine zarar veren madde ürettiğidir. Genellikle kafanın bir yerinde başlayıp zamanla kafanın diğer bölgelerinde de çıkması, sanki ilk noktadan başlayarak diğer alanlara da sıçramış gibi yorumlandığından, saçkıranın bulaşıcı olduğu yönünde değerlendirme yapılabilir. Bu değerlendirme bütünüyle hissi olup doğru bir değerlendirme değildir. Saçkıranın bulaşmasını engellemek için başvurulan alışılmış yöntemlere hiç ihtiyaç yoktur.

Saçkıran ve Mantarın Farkı Nedir ?

Saçkıran sıklıkla, biçimsel olarak da bulaşıcı olabilen mantara bağlı saç dökülmesine benzetilir. Ne var ki her iki saç dökülmesi tipinin yayılma biçimi ve tedavi metotları birbirinden farklıdır. Mantara bağlı saç dökülmesinden kaynaklı çok seyrek görülen bir dökülme biçimidir. Şekil olarak saçkıran dökülmesine benzemesinden de mantara bağlı dökülmenin ilk aşamasında saç diplerinde iltihaplı bir akıntı oluşur. Saçkıranda böyle bir akıntı olmaz. Sonuç olarak, saçkıran bulaşıcı bir hastalık değildir. Çözümü olan ve genelde kendi kendine iyileşen bir dökülme biçimidir. Eğer sizde veya bir yakınınızda saçkıran var ise korkmayın bulaşmaz. Mümkün olduğunca stresten ve sıkıntıdan uzak kalmaya özen göstermeli, moral motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız.