Saç Dökülmesine İki Ayrı Çözüm

Saçkıran Bulaşıcı mıdır ?
25 Ağustos 2020
Protez Saç Bakımı Hakkında Merak Edilenler
27 Ağustos 2020

Saç dökülmesinin birden fazla etken faktörü olabilir. Ancak modern, hatta post-modern bir çağın içerisinde insana ait mekanların insandan uzaklaştırılması, stres yaratıcı bir şehirleşmenin inşası, iş hayatının insan odaklı bir yaklaşımdan uzaklaşması ve daha birçok nedenden dolayı insan psikolojisi bozuluyor. Buna bağlı gerçekleşen saç dökülmelerin sayısı oldukça fazla olmaktadır.

Bu nedenle içerisinde yaşadığımız zaman diliminde saç dökülmesi önemli bir problemdir. Bunun çözümüne dair geliştirilen farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri, saç ekimidir. Ancak cerrahi bir uygulama olduğu için herkes tarafından uygulanmamaktadır. Daha pratik hızlı sonuçlar alınan saç simülasyonu ve saç protezi uygulamaları, en çok tercih edilen yöntemler arasında bulunmaktadır.
Saç Simülasyonu Nedir ve Neden Uygulanmaktadır?
Saç simülasyonu, özellikle seyrekliğe sahip saçların naturel bir görünüme sahip olması için uygulanmaktadır. Seyrek olan kısımların saç modeline ve rengine tamamen uygun boyaların kullanılmasıyla kapatılmasına dayanmaktadır. Bir nevi, saç dövmesi denilebilir. Uygulamanın sırıtmaması için saç yönü ve tipinin belirlenmesi lazımdır. Daha sonra saç derisine işletilecek dövmenin yapımına geçilebilir. Uzman merkezler tarafından başarılı şekilde uygulanan yöntemdir. Saçındaki seyreklikten veya kellikten dolayı doğum lekesi veya yanık izleri görünen kişiler tarafından da tercih edilen yöntemdir.
Saç Protezi Nedir ve Neden Uygulanmaktadır ?
Diğer cerrahi olmayan yöntem ise, saç protezidir. Oldukça etkili ve ünlüler tarafından da tercih edilen yöntemdir. Simülasyondan farklıdır ve kişinin arzu ettiği gibi şekil vereceği saçlara sahip olmasını mümkün kılar. Sahip olunan saçlar, bireyin kendi saçı değildir; ancak kendi saç modeline uygun takma saçlardır.
Bireyin ten rengi ve saç tipi dikkate alınarak üretilen protezin kel olan bölgeye sabitlenmesine dayanmaktadır. Uygulamadan sonra kişi, saçına istediği modeli vermekte özgürdür. Ayrıca; spor, yüzme ve sauna gibi her türden aktiviteye katılabilmesinde de herhangi bir sakınca söz konusu değildir.