Mevsimsel Saç Dökülmeleri ve Sebepleri

Saç Dökülmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?
21 Ağustos 2020
Saçkıran Bulaşıcı mıdır ?
25 Ağustos 2020

Saç dökülmelerinin bir çok sebebi vardır. Bunlardan bir tanesi de mevsimsel saç dökülmeleridir. Korkmamız gerekli olan mevsim geçişlerinden kaynaklanan dökülmeler değildir. Biz en fazla genetik saç dökülmeleri ile karşılaşırız. Mevsimsel saç dökülmeleri kimi zaman genetik yatkınlığı olan bireylerde “erkek tipi saç dökülmesi” diye isimlendirdiğimiz genetik saç dökülmesini tetikliyor ve uyarıyorsa problem başlıyor demektir.
Mevsimsel saç dökülmelerinde kişiler genelde panik olurlar. Çünkü yazdan sonbahara, ilkbahardan yaz mevsimine geçişte yani genelde bahar mevsiminden diğer mevsimlere geçişlerde kişilerin saçları, çevresel değişiklikler sebebiyle normalden fazla yenilenme ihtiyacı hissedebilir. Bu sebeple normalden fazla dökülme ile karşılaşabiliriz.
Ortalama günlük 100’e kadar normal kabul gören dökülme miktarı mevsim değişikliklerinde 200’e kadar çıkabilir. Bu sayının üstündeki dökülmeler patolojik olarak nitelendirilir. Bunun üstündeki dökülmelerde muhakkak bir hekim kontrolü ve incelemesi öneri edilir. Burada önemli olan saçların kaç tel döküldüğü değil, dökülen saçların yerine yeni saçların çıkıp çıkmamasıdır. Çünkü kendisini yenilemeyen saçlar seyrelir ve zamanla halk arasında “kellik” dediğimiz durum oluşur. Mevsim geçişlerinde bütün saçlar kendisini hemde yenilemeye çalışmakta olduğu için yoğunlaşan saç dökülmeleri bizi daha fazla tedirgin edebilir. Ama bunlar genelde yenilenen saçlar olduğundan pek sorun teşkil etmezler. Eğer, saç dökülmesinin süresi mevsim döngüsünde daha uzun süren ve dökülme yoğunluğu çok göze batarsa o zaman bir sorun olduğunu düşünebiliriz.
Unutmamak gerekir ki insan bedeni ve saçları çevresel faktörlerden direkt ve çok fazla etkilenir. İnsan bedeninin tüm hücreleri etkilendiği gibi, saçlar ve kıl hücreleri de mevsimsel döngülerinden ve çevresel koşullardan etkileniyorlar.
Sonuç olarak yukarda belirttiğimiz gibi, mevsim değişikliklerinde saç dökülmesi olur, bu oldukça doğal bir durumdur. Yeni gelen mevsimin fiziki koşullarına adapte olmak için saç ve kıl köklerinde bir miktar değişiklikler olur, bu noktada saçların sağlığını korumak için bir takım doğal ve bitkisel bakım kürleri uygulanabilir. Ancak dediğimiz gibi mevsimsel dökülmeler devamlı değildir bunu da unutmamak lazım. Yeni mevsim geldiği zaman saçlar duruma uyum sağlar ve eskiden olduğu gibi yine daha sağlıklı saçlar çıkar.