Saç Dökülmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Farklı Protez Saç Uygulama Modelleri
20 Ağustos 2020
Mevsimsel Saç Dökülmeleri ve Sebepleri
24 Ağustos 2020

Saç dökülmesinin pek çok olası nedeni vardır. Bunlara beslenme şekli, mineral eksikliği, ilaçlar, ciddi seviyede stres veya hastalık, kirlilik ve genetik yapın dâhildir. İnsan nüfusunun üçte biri saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır ve bu üçte birin binlercesi kadındır.
Saç dökülmesi genetik yapında var ise veya elinde olmayan nedenlerden ötürü saç dökülmesi yaşıyorsanız bunu önlemenin garanti bir yolu yoktur. Ancak saçınızı en iyi durumda tutmak için saçınızla gerektiği kadar ilgilenerek elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.

Saçlarınıza Zarar Vermekten Kaçının

  • Saç dökülmesini önlemek için saçlarınıza zarar vermekten kaçınmalısınız. Bunun için de saç kurutma makinesi kullanımını sınırlayın. Isı, saç proteinlerini güçsüzleştirir. Saçın devamlı ısınması ve kurutulması saç tellerinin güçsüzleşip kırılmasına, dolayısı ile da saç dökülmesine neden olabilir.
  • Saçının kendi kendine kuruması, onun için en iyisidir. Öyleyse saç kurutma makinası kullanmayın ve saçlarınızın kendiliğinden kurumasını sağlayın.
  • Saçınıza ısı veren diğer cihazlar arasında saç maşası, elektrikli saç fırçası ve saç düzleştirici sayılabilir ve bunlar da saçına aynı şekilde zarar verir.
  • Isıtıcılı aletler kullanıyorsanız dikkatli olun çünkü devamlı yanan saç derisi, saç köklerine kalıcı hasar verebilir!
  • Perma yaptırmaktan kaçının. Perma kimyasal düzleştirme veya kimyasal saç kıvırma işlemine denir. Bu işlemler saçına zarar verebilir. Özellikle saçının iç bağlarını kırar, sonra yeniden şekillendirerek saçını düzleştirir ya da kıvırır. Bu işlem saçını güçsüzleştirir; cansız, kuru ve kırılgan hâle getirir. Aşırı kurutma işlemi ve kırılan saçlar zaman içerisinde saç dökülmesine sebebiyet verir.
  • Boya ve kimyasal ürünler kullanmayı bırakın. Saçı renklendiren kimyasalları sık kullanmak, saçın ciddi zarar görmesi riskini artırır. En fazla dört ila altı haftada bir saçınızı boyayın. Saçınız ağarmaya başladığında saçınızı boyamaktansa renginin griye dönmesine izin vermeniz saçınız için yapacağınız en iyi şey olur.
  • Saçınızı ağartmayın. Kimyasallar, saçınızı ağartırken üst deriye nüfuz eder ve bu, saçına doğal rengini veren maddeyi yok eder. Bunu yaparak saçınızın yapısını değiştirmiş olursunuz ve saçınız zarar görmeye daha elverişli olur, saçınızı güçsüzleştirirsiniz. Ağartma ile beraber yapılan fön ve saç şekillendirme işlemi saçlara tam manası ile zarar verebilir.
  • Saçlarınızı çok sıkı bağlamayın. Bazı saç şekillerinde saçını sıkı bağlaman gerekir, hergün kullanıldığında saç lastikleri ve tokalar saç dökülmesine sebep olabilir. Örneğin sıkı bağlanmış atkuyruğu, sıkı örülmüş örgüler, Afrika örgüsü (cornrows) ve saç örgüleri hergün yapıldığında önemli seviyede saç dökülmesine yol açabilir. Saçı sıkıca , özellikle de ısıtılmış sarmak daha fazla saç dökülmesine sebep olabilir.