Saç Simülasyonun Bilinmeyenleri

Saç Protezi ile İlgili Yanlış Bilinenler
4 Ağustos 2020
Saç Simülasyonu İşlemi Acıtır Mı ?
6 Ağustos 2020

Saç simülasyonu (Saç dövmesi), nerdeyse bayanların kaşlarına yaptırdıkları kalıcı makyaj ile çok benzer şeydir. Arasındaki fark ise, kullanılan boya ve cihazın yalnızca saç simülasyonu uygulamasına ait olmasıdır.

Saç Simülasyonu Cerrahi Bir Uygulama Mıdır?
Kesinlikle hayır. Saç simülasyonu (saç gölgelendirmesi) cerrahi bir uygulama değildir. Deri üzerine saçların arasına ve dökülmüş saç köklerinin arasına yapılan bir boyama tekniğidir. Boyama tekniği olması sizi yanıltmasın, öyle hemen geçici bir şey değil ömrü, kullanım koşulları ve ortam şartlarına göre ortalama 2 – 3 senedir.

Saç Simülasyonu Kimyasal Mıdır?
Kesinlikle hayır. Saç dövmesi yani saç dimülasyonu yönteminde kullanılan boya bütünüyle bitkisel olup bitki köklerinden üretilmektedir. Bitki köklerinden üretilen bu özel boya saçın seyrek ya da dökülmüş alanlarında kafa derisi altına uygulanmasıdır. Bu boyaların bütünüyle bitkilerden üretilmesinden dolayı da ömür boyu kalıcı değildir.

Saç Pigmentasyonu Boyaları Dövme Boyası Mıdır?
Saç pigmentasyonu uygulamasında kullanılan boyalar ile normal dövmelerde kullanılan boyalar bütünüyle farklıdır. Dövmelerde kullanılan boyalar zaman içinde tekrar kullanıma gri ya da mor renklerine dönüşmektedir. Saç dövmesi ( saç pigmentasyonu ya da saç simülasyonu) uygulanırken kullanılan bitki köklerinden yapılan boyalar üretilen nitelikli boyalar olduğu için renk atması gibi durumlar söz konusu değildir.

Saç Pigmentasyonunda Kullanılan Aletler Zararlı Mıdır?

Saç Pigmentasyonu saç simülasyonu uygulamasında kullanılan malzemeler, özel olarak üretilmiş olup dermatolojik testlerden geçerek, zararlı olmadığı onaylanmış aletlerdir. Tüm onaylarının olması ve sağlık açısından hiçbir sıkıntı çıkartmamasına rağmen, uygulama yapılacak olan kişinin, uygulamada kullanılacak alet ve diğer her çeşit malzemeye karşı alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine dair birtakım testler yapılmaktadır. Sonuçta sağlık söz konusu her şeyden önemlidir.
Bu sebeple de her çeşit detay göz önüne alınarak daha iyi hizmet sunma gayreti içerisinde olan saç simülasyonu merkezlerine yönelmeniz ve firmalar hakkında birtakım araştırmalar yaparak, uygulamaya katılmanız şiddetle öneri edilir.

Saç Simülasyonunu Yapan Kişi Önemli Midir?
Her konu da olduğu gibi bu konu da da işin uzmanını seçin. Saç simülasyonu (saç pigmentasyonu) ya da saç gölgelendirmesi yöntemini uygulayan kişinin işinde uzman ve işinin ehli olması gerekir. Gerek uygulama yönteminin doğru yapılabilmesinden gerekse sağlık açısından en doğrusu işin uzmanına güvenmektir.
Saç dövmesi, özel boyaların 3D yöntemiyle kafa derisinin altına uygulanması olduğundan, işinin ehli kişiler tarafından yapılmamalıdır. Bu sizin arzu ettiğiniz sonucu almanıza engel olacaktır. Hijyen kurallarına riayet etmeyen kişilerin bu uygulamayı yapmasının neticesi olarak ise ciddi sağlık sorunları yaşamamanız kaçınılmaz sonuçlar arasına dâhil olacaktır.

Saç Pigmentasyonu Yaptıracak Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?
Saç pigmentasyonu diğer adıyla saç simülasyonu yaptıracak insanların, dikkatsiz davranmaları sonucu, yapılan bu zararsız uygulama zararlı uygulamaya dönüşebilir. Bu sebeple saç dövmesi uzmanlarının yapmış oldukları ikazlara tam anlamıyla uymaları gerekiyor. Aksi halde, pek çok sorunla karşılaşabilirler.