Saç Simülasyonu İşlemi Acıtır Mı ?

Saç Simülasyonun Bilinmeyenleri
5 Ağustos 2020
Protez Saçın Uygulanması ve Bakım İşlemi
7 Ağustos 2020

Cerrahi bir işlem uygulanmadan yapılan ve bir saç yöntemi olarak öne çıkan saç simülasyonu, diğer ismi ile saç dövmesi veya saç gölgelendirmesi, gerçeğinden hiçbir biçimde ayırt edilemeyecek bir şekilde, bütünüyle saç kökü izlenimi uyandıran bir simülasyon yöntemidir. Bu yöntem sayesinde, bölgesel olmakla beraber, gerektiğinde başın bütününe de uygulama yapılabilmektedir. Özellikle de saçkıran gibi farklı problemler karşısında uygulaması yapılabilen ve gerçek saç kökleri ile bir bütün oluşturacak uyum sağlama özelliği veren saç simülasyonu, çağımızda pek çok kişi tarafından uygulanmaktadır.


Saç simülasyon uygulamasında, saç kökü varmış gibi 3 boyutlu bir görünüm sunmakta ve çok yakından bakıldığı zaman bile fark edilmeyebilir. Özellikle saçın farklı noktalarında saç yoğunluğu değiştiğinden dolayı gölgelendirme yöntemi adı altında yapılan saç simülasyonu sayesinde, saçın farklı noktalarına değişik koyulukta yoğunluklar ile yapılmak sureti ile gerçek saç kökleriyle bütünüyle bir bütünlük yakalama olanağı elde edilebilmektedir. Günlük yaşamı ise herhangi bir biçimde etkilemeyen bu yöntem kişisel istekler bazında bölgesel olarak gerçekleştirirken bir bütün biçiminde de tasarım yapılabilmektedir.
Tamamen uzmanlar tarafından gerçekleştirilen olan ve 3 boyutlu bir biçimde gölgelendirme olarak yapılan saç simülasyonu, aynı şekilde simülasyon işlemi için özel olarak üretilmiş malzemeler kullanılarak insan sağlığını koruyucu organik boyalar ile gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden genel anlamda bir cerrahi operasyon olmadığından dolayı çok fazla bir ağrı veya acı duyulmaz. Sadece işlem içerisinde hafif iğne batması gibi bir his uyandırabilir. Bu da yalnızca belli noktalarda kendisini az bir miktarda hissettirir. Uygulama süresi de 1.5 ile 3 saat arasında değiştiğinden operasyon kısa bir zaman içerisinde tamamlanmaktadır. Bu da kalıcılığı cilt yapısına göre 2 ya da 3 sene gibi bir süre kullanılabilen saç simülasyonu yapım aşamasında pek fazla acı hissettirmemektedir.