Protez Saçın Uygulanması ve Bakım İşlemi

Saç Simülasyonu İşlemi Acıtır Mı ?
6 Ağustos 2020
Protez Saçın Avantajları Nelerdir?
10 Ağustos 2020

Günümüzde bütünüyle uzmanlar tarafından gerçekleştirilen ve pek çok insanın memnuniyet içerisinde, günlük hayatında kullanmış olduğu protez saç yöntemi, 3 farklı aşama ile gerçekleştirilmekte ve gerçek saçtan ayırt edilemeyecek biçimde öz güven içerisinde kullanma şansı sunmaktadır. İlk aşama olarak ölçülendirme yapılmaktadır. Seyrek olan ve saçsız bölüm detaylı bir biçimde kapsam içine alındıktan sonra, yüz hatlarına göre alın çizgisi ve diğer noktalar adına bir kalıp çıkarılır. Ardından saç yönünün çıkış şekline göre saç telinden numune alınır ve özel olarak yurtdışında üretimi gerçekleştirilir. Uzmanlık ve tecrübe isteyen ikinci aşama protez saç uygulama yöntemi ise farklı kriterler altında gerçekleştirilmektedir. Saçın şeklinin alacağı bu yöntem protez saç uygulamasındaki en önemli aşamalardan birisidir.


Protez Saç Uygulama İşlemi
Protez saç uygulama işleminin doğru bir biçimde gerçekleştirebilmesi adına, ölçülendirmenin eksiksiz bir şekilde yapılmış olmasının önemi bir hayli büyüktür. Doğru ölçülendirilmiş kalıp ve diğer temel kriterler (saçının kalınlığı, rengi ve dalga boyu ile beraber uzunluk gibi etkenler) baz alınmak sureti ile, protez saçın uygulama işlemi gerçekleştirilmektir. Bütün bu kriterlerin beraberinde yoğunluk ve seyreklik durumu ile beraber özellikle renk geçişleri konusunda siyah ve beyazlık arasındaki çizgi dikkatli bir biçimde uygulama dahiline alınmalıdır. Son olarak ise tasarım aşamasına geçilir. Tabi tasarım bölümü her ne kadar görsel anlamda kişinin özgüvenini en üst noktaya çıkarması adına büyük bir öneme sahip olsa da bu işlemin doğru bir biçimde gerçekleştirebilmesi adına muhakkak ölçülendirme ile beraber protez saçın uygulama işlemi kesinlikle uzman bir biçimde büyük bir uzmanlık ile yapılmalıdır. Bu sayede tasarımın ardından uzun veya kısa hiç fark etmez rahatça taranabilecek bir saç stiline sahip olmak mümkündür.
Gerçeğinden herhangi bir biçimde ayırt edilemeyecek olan protez saç yöntemi sayesinde, kişiye özel yapmış olduğu çalışmalar ışığında protez saça tıpkı deriden çıkıyormuş gibi bir izlenim verilir ve çok yakından dahi kolay kolay anlaşılmaz.


Protez Saçın Bakım İşlemi
Protez saç yapımına dikkat edildiği gibi aynı şekilde protez saçın bakımına da titizlik ile yaklaşılmalıdır. Bu sayede saçın ömrü daha fazla uzarken görsel anlamda ilk günkü gibi gerçekçiliğini korur. Özellikle protez saç bakımında kullanılacak olan saç bakım ürünlerinin doğru PH değerlerinde ve kalite standartlarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca protez saç bakımı hakkında yapılması gerekli olan bir takım rutin işlemler de bulunur. Saçın kalitesine etki eden nedenlerin başında sosyal yaşımın etkileri (hava sıcaklığı, rutubet oranı veya rutubet derecesi gibi etkenler) karşısında saç bakımının düzenli bir biçimde yaptırılması gerekir. Daha uzun ömürlü kullanım ve daha parlak canlı protez saçlara sahip olabilmek için muhakkak en az ayda bir kez saç bakımı yaptırılması büyük bir önem arzeder.