Saç Protezi ile İlgili Yanlış Bilinenler

Saç Dökülmesine Çözümler
30 Temmuz 2020
Saç Simülasyonun Bilinmeyenleri
5 Ağustos 2020

Kellik, ömür boyu çekilmesi gerekli olan bir problem değildir. Kellikten kurtulmayı amaçlayan birden çok yöntem vardır. İlk akla gelen ise, cerrahi yöntemlerdir. Ancak cerrahi yöntemlerin arzu edilen hedefi yakalamada düşük performans sergilemesi sebebiyle, kozmetiksel uygulamalar daha fazla revaç buldu. Kellikte protez saç kozmetik uygulamaları içersinde en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak yöntemle ilgili bazı yanlış bilgiler ya da algılar söz konusudur. Bu sebeple, saç protezi yaptırmayı planlayanların aklı karışabilmektedir. Protez saçla ilgili yanlış bilinenlere gelecek olursak;


Protez Saç Peruk ile Karıştırılıyor


Protez saç sıklıkla perukla karşılaştırılabilmektedir. Ancak ikisinin birbirinden farklı uygulamalar olduğunu söylemekte yarar var. Peruk, takılan ve çıkarılabilen bir yöntem olmakla birlikte kişiye özgü değildir, bir hayli yapay durur ve kişinin mevcut saçına asla benzemez. Dolayısıyla, saç protezinden çok daha basittir. Saç protezi ise kişiye özeldir. Orijinal saçtan alınan örneğe göre imal edilir ve sabitlenir. Böylece kişi, sosyalleşirken saçıyla ilgili herhangi bir olumsuz kaygı içine girmez.


Kısa vadeli bir çözüm müdür?


Bu cümlenin kısmen doğru olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü saç protezi, her ne kadar uzun süreli bir çözüm olsa da ömrü sonsuz değildir. Çünkü uygulama yapılan protez saçın zaman içinde yıpranması söz konusudur. Bu yıpranma süresi, ortalama iki sene kadardır. Ancak kişinin protez saçına bakması, ilgilenmesi gibi durumlarla saçın daha uzun yaşaması mümkün olabilir. Protez saçın, eski parlaklık ve modelini yitirdikten sonra yeniden uygulama yapılması ihtiyacı doğabilir.

Protez saç, gerçek saçtır.


Saç protezi, 0 insan saçından imal ediliyor olsa da sonuç olarak bir protez ünitedir. Dolayısıyla, kişinin gerçek saçından alınan örneğe göre daha ekonomik fiyata imal edilen saç protezi kullanmak en doğrusudur. Bu uygulama yapıldığında, doğal durur ve asla gerçek saçtan ayırt edilemez.
Uygulamanın yaptırıldığı merkez önemlidir.


Kozmetik uygulamaların başarısı, tecrübe ve deneyimle ilgilidir. Ekibi yeni ya da daha önce saç proteziyle ilgili çalışmalar yapmayan merkezlerin başarı sağlaması mümkün değildir. Protez için uygulama yapacak merkez seçerken, referanslara dikkat edilmesinin önemi bir hayli yüksektir.


Sonuç olarak şunu ifade edelim. Protez saçı, orta vadede kişinin kellik ile ilgili yaşadığı sorunlardan kurtulup kişiye özgüven kazandıran, sosyal ortamlarda kendini rahat hissetmesini mümkün kılan bir uygulamadır. Tatbik süresi dolduktan sonra, yeniden uygulanabilir ve arzu edilen görünüm daima yaşatılabilir.