Saç Dökülmesine Çözümler

Protez Saç İşlemi Kimlere Uygulanabilir?
29 Temmuz 2020
Saç Protezi ile İlgili Yanlış Bilinenler
4 Ağustos 2020

Saç dökülmesinin birden çok etken faktörü olabilir. Ancak modern, hatta post-çağdaş bir çağın içerisinde insana ait mekanların insandan uzaklaştırılması, stres yaratıcı bir şehirleşmenin inşası, iş yaşamının insan merkezli bir yaklaşımdan uzaklaşması ve daha pek çok sebepten dolayı insan psikolojisi bozuluyor. Buna bağlı gerçekleşen saç dökülmelerin sayısı bir hayli fazladır.
İçerisinde bulunduğumuz zamanda saç dökülmesi önemli bir problemdir. Bunun çözümüne dair de geliştirilen farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri, saç ekimidir. Ancak cerrahi bir uygulama olduğu için herkes tarafından uygulanmamaktadır. Daha hızlı ve kolay bir şekilde sonuç alabilmek için saç protezi ve saç simülasyonu en fazla tercih edilenler arasında yer almaktadır.
Saç Simülasyonu Nedir? Neden Uygulanır?
Saç simülasyonu, özellikle seyrekliğe sahip saçların doğal bir görünüme sahip olması için uygulanmakta olan bir yoldur. Seyrek olan kısımların saç modeline ve rengine bütünüyle uygun boyaların kullanılmasıyla kapatılmasına dayanmaktadır. Bir nevi, saç dövmesi denilebilir. Uygulamanın sırıtmaması için saç yönü ve tipinin belirlenmesi lazımdır. Daha sonra saç derisine işletilecek dövmenin yapıma geçilebilir. Uzman merkezler tarafından başarılı şekilde uygulanmakta olan yöntemdir. Saçındaki seyreklikten ya da kellikten dolayı doğum lekesi ya da yanık izleri görünen kişiler tarafından da tercih edilen yöntemdir.
Saç Protezi Nedir? Neden Uygulanır?
Diğer cerrahi olmayan yöntem ise, saç protezidir. Oldukça etkili ve ünlüler tarafından da tercih edilen yöntemdir. Simülasyondan farklıdır ve kişinin arzu ettiği gibi şekil vereceği saçlara sahip olmasını mümkün kılar. Yapılan işlem sonucu yapılan saçlar sizin kendi saçınız değil ancak kendi saçının modeline uygun protez saç kullanılır. Kişinin ten rengi ve saç tipi göz önüne alınarak imal edilen protezin kel olan bölgeye sabitlenmesine dayanan bir sistemdir. Uygulamadan sonra kişi, saçına istediği modeli vermekte özgürdür. Ayrıca; yüzme, spor ve sauna gibi her çeşit aktiviteye katılabilmesinde de herhangi bir sakınca söz konusu değildir.
Kısa sürede kellikten kurtulabilmek, dolgun ve gür saçlara sahip olmak için saç protezi tercih edilebilir. Kısa ya da uzun saç protezlerinden birisini tercih ederek ve hayalinizdeki saç modelini uygulatarak yeniden doğabilirsiniz.