Saç Simülasyonu

Protez Saç Hakkında Neler Bilmelisiniz?
30 Haziran 2020
Protez Saçın Ortalama Ömrü Ne Kadardır?
2 Temmuz 2020

Saç dökülmesi, giderek kel bırakabilmektedir. Özellikle erkekler için kellik sorunları giderek arttığından bu durumun çözümüne yönelik geliştirilen yöntemlerden hangilerinin uygun olacağına dair soruların cevabı merak konusu olmaktadır. Saç ektirme işleminden korkan, parasal anlamda ya da psikolojik etkenlerden dolayı ekim yaptırmayı sürekli erteleyen kişilerin alternatif olarak gördükleri saç simülasyonu son zamanların gündem konusu haline gelmiştir.

Saç Simülasyonu Saç Ekimi Yerine Alternatif Bir Yöntem midir?
Bazı bölgelerde saç simülasyonu uygulamasının saç ekimine alternatif bir yöntem olarak pazarlanabileceğini ifade edebiliriz. Ancak bu tespit asla doğru değildir ve bir algı yaratmaktan ileri de gidemez. Çünkü saç ekimi, cerrahi bir işlemdir. Saç simülasyonu ise, cerrahi bir müdahale değildir. Saç dövmesi ugulamasının saçın seyrek kısımlarının çizilmesinden ibarettir. Bu açıdan yalnızca bir illüzyon olarak lanse etmek de mümkün olabilir.

Saç Dövmesi Ne Kadar Sağlıklıdır?
Genel anlamda dövmenin daha sağlıklı olup olmadığına yönelik pek çok tartışma söz konusudur. Özellikle uygulama yeri, uygulamada kullanılan boyalar ve pigmentlerin hijyenik durumları dövmenin daha sağlıklı olup olmadığını belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden saç dövmesinin de güvenilir merkezlerde yapılması büyük önem taşımaktadır. Bir dövmecide, saç simülasyonu yaptırmak asla mümkün değildir. Çünkü saçların çizgisi, saçın eğilimi ve saçın doğal görünümü hesaplanarak elde edilen hesapla saç dövmesi işlemi gerçekleştirilmektedir.
Bu bakımdan simülasyon işleminin klasik dövme kültüründen çok daha farklı olduğunu bilmemiz gerekir. Dövmeler de kullanılan boyaların daha farklı, daha sağlıklı boyaların kullanımı ve kalıcı dövme olmaması gibi nüanslarla saç simülasyonu belli bir dönem için uygulanabilir. Uygulama için kullanılan cihazın kişiye özel olması da önemlidir. Daha doğrusu pigment cihazının uçlarına takılan ve boyanın deriye enjekte edilmesini sağlamayı başaran iğnelerin her kişi için özel olması önemlidir. Çünkü bir iğnenin birden çok kişide kullanılması halinde kanla bulaşan hastalıkların yayılması söz konusu olabilir. Ciddi kurumlar ve saç simülasyon merkezleri sağlık kriterlerine dikkatli bir şekilde davranır. Ancak merdiven altı tabir edilen yerler için aynı şeyi söyleyebilmek mümkün değildir.

Saç Simülasyonu Fiyatları Nasıldır ?
Normal dövme kültüründen farklı olarak da bilgisayarda programlar ile öncesinde saçın simülasyon çizimlerinin yapılması ve ince detaylarla uygulamanın gerçekleşmesi, fiyatları biraz daha yükseltebilmektedir. Ancak saçla ilgili nitelikli ve görünüm için ideal bir profilin oluşabilmesi açısından titiz çalışılması gerekmektedir. Bunun da bir bedelinin olması elbette ki doğaldır. Ancak uygulama öncesinde birden çok merkezden fiyat teklifi almak, en iyi fiyatı bulmak için bir yol olabilir. Bu durumda da, kalitenin ikinci plana atılabileceğini unutmayın. Tavsiyemiz, önceliğinizin kalite olmasıdır ve daha sonra fiyat odaklı bir tercih yapmanızdır. Tüm bu konuları dikkate alarak saç simülasyon uygulama merkezlerinin tercihini, ‘’kalite eksenli’’ yapmanız gerekmektedir.