Protez Saç Hakkında Neler Bilmelisiniz?

Protez Saç Ne Kadar Sürede Yıkanmalıdır?
30 Haziran 2020
Saç Simülasyonu
1 Temmuz 2020

Sosyal hayatta başarılı insan profili her açıdan kusursuz olmalıdır anlayışı dış görünüşe de verilen önemi arttırmaktadır. Modern hayatın insana dayattığı bu kusursuz olma hedefini hayata geçirmek pek de mümkün olmasa gerek. Ancak günümüzün en büyük problemi haline gelen kellik ya da saç dökülmesinden kaynaklanan saçlardaki kötü görünüm kusursuz bir insan modelini engelliyor. Bunu ortadan kaldıracak çözümler ise oldukça pratik ve verimlidir. Bu bakımdan saç protezi, bütün dünyada geçerliliğini kanıtlamış ve yaygın halde kullanılan uygulamadır. Uygulama hakkında sarf edilen fikir ya da görüşlerin kimi doğru kimi yanlıştır. Bunları düzeltmek ve protez saç hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edin…

Protez saçların orijinal saçlarla birebir aynı olduğu kısmen doğrudur. Her protez niteliğine sahip saç, gerçek değildir. İnsan saç dokusuna en ideal maddeden imal edilen saçın gerçekten ayırt edilebilmesi mümkün değildir. Piyasada en çok tercih edilen protez saçlar gerçek saçlardan imal edilen protezler değildir.

Gerçek saçlardan yapılan protez saçların zamanla renginin açılması söz konusudur. Ancak insan saç dokusuna benzeyen maddeden imal edilen protezin renginde bir değişme söz konusu olmaz. İlk günkü gibi aynıdır ve parlaktır.

Saç protezlerinin nerde imal edildiğine dair bilgiler de kısmen doğrudur. Saçların önemli bir bölümü, Uzakdoğu’dan geliyor. Ancak az da olsa Türkiye’de imal edilen saçlar da vardır. Asya’dan gelen saçların kalitesizliğine dair önyargılar doğru değildir.

Protezin saçın herkese uygulanabileceğine dair algıların geçerliliği yoktur. Cilt hastalıklarına sahip kişilerin protez uygulamasından faydalanması mümkün değildir. Bu durum cilt rahatsızlıklarının tetiklenmesine neden olabilir.

En önemli yanlışlar saç protezinin ömrüyle ilgilidir. Protez saçının ömrü kısadır. 1 ile 2 yıl arasında değişebilir. Ancak bakımı yapılan saçların ömrü biraz daha uzayabilir. Bununla birlikte uygulamada seçilen saç tipi de protez ömrünü etkileyebilir.

Protez saç bakımının kullanımı sırasında normal şampuanların kullanılmaması gerekmektedir. Protez saçın için imal edilen bakım ürünlerinin kullanılması saç ömrünün uzaması açısından önemlidir.

Protez saçın fiyatlarıyla saç ekimi fiyatları arasında çok fazla değişiklik söz konusu değildir. Saç ekiminde kullanılan yöntem ve usullere göre saç protezi fiyatlarını aşan bir uygulama söz konusu olabilir. Dolayısıyla protez saç, saç ekimine göre çok daha uygun fiyatlıdır.

Saç protezi ömrünü kısaltan önemli nedenler arasında bakımla ilgili yanlışlar yer almaktadır. Bunlardan birisi, ince uçlu ve sık tarak modellerinin kullanılmasıdır. Ayrıca, yüksek ısıda fön makinası kullanımı da doğru değildir. Saça şekil vermek adına şekillendirici jel ve gibi malzemeler kullanılabilir. Fön makinası ise, düşük ısıda kullanılabilir.