Protez Saçın Ortalama Ömrü Ne Kadardır?

Saç Simülasyonu
1 Temmuz 2020
Saç Ekimi ve Protez Saç Arasındaki Farklar
3 Temmuz 2020

Protez saç uygulaması giderek yaygınlık kazanıyor. Ancak saç protezi ömrü ne kadar şeklindeki soruların cevabı bir hayli merak ediliyor. İnsanların yaptırmak istedikleri protez saçın çok uzun süre kullanma gibi bir niyetleri var. Ancak saç protezi, insanın orijinal saçı gibi değildir. İnsanın doğumuyla birlikte elde etmiş olduğu orijinal saçın bile ömrü varken, protez saçın ilelebet kullanılabileceğini düşünmek doğru değildir. Bazı saç protezi uygulaması yapan kurumların protezlerinin ömrünün 3-4 yıllık olduğunu söyleyebilir. Bu rakamlar asla doğru değildir.
Saç protezine, saç bakımına değer verildiğinde saç protezinin ömrü 1.5 en fazla 2 sene olabilmektedir. Düğümleri sıkı atılan, estetikten uzak ve kalın bir saç protezinin ömrü ise 2.5 yıl olabilmektedir. Fakat insanların ince, gösterişli bir saç modeli arzu etmelerinden dolayı saç protezlerinin ortalama ömrü 1 ile 1.5 yıl kadar olabilmektedir. Bakımlarının iyi yapılması halinde bu zaman dilimi uzayabilir. Bu durumu saç protezi hazırlayan merkezin bilgi birikimi de etkileyebilmektedir.

Saç Protezinin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalısınız?
Orijinal saçın dökülmesinin sebeplerinden biri de, saç bakımı konusuna gereken önemin verilmemesidir. Saçına bakan ve besleyen kişilerin saçlarının dökülme oranı bir hayli düşmektedir. Saç protezi için de durum benzerdir. Eğer uygulama yapıldıktan sonra bakım kriterlerine önem verilirse daha uzun ömürlü olması sağlanabilir. Bu bakımdan yapılması gerekli olanlarden bazıları şunlardır:
1. Periyodik bakımlarınızı aksatmamanız gerekmektedir. Bir süre bakım yapıp, daha sonra bakımı aksatmanın pek bir önemi yoktur. Dolayısıyla saç protezi bakım takvimine riayet etmelisiniz.
2. Protez saç, orijinal saç dokusuna bir hayli benzerdir. Ancak bütünüyle odur, denilemez. Bu sebeple saç protezi için imal edilen saç ürünlerinin tedarik edilmesi gerekmektedir. Bu ürünlerle saçın yıkanması ve bakımının yapılması, parlaklık ve renk canlılığının korunabilmesi açısından önemlidir.
3. Saç protezi kullananların yapmış oldukları en büyük hatalar arasında ince dişli taraklar ve sert fırça kullanımları yer almaktadır. Kesinlikle bu iki malzemeden uzak durmak gerekmektedir. Geniş dişli taraklar tercih edilmesi önemlidir. Örneğin; ahşap model taraklar tercih edilebilir.
4. Protez saçlara şekil vermek için fön suları kullanılmalıdır. Fön makinası kullanılmak istendiğinde ise, düşük ayarda kullanılması gerekmektedir.
5.Saç derisinin kaşınması gibi durumlar yaşanılabilir. Böyle bir durumda iki elle saçı sertçe kaşımak yerine parmak uçlarının kullanılması gerekmektedir.