Saç Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç Derisi Neden Kaşınır ?
19 Ekim 2020
Saç Kırığı Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?
21 Ekim 2020

Saç dökülmesi problemi yaşıyor ya da cansız saçlara sahipseniz saç analizi yaptırarak sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Kolay bir kan ve hormon testi ile saç dökülmesine kapı aralayan sorunlar bulunabilmektedir. Testler neticesinde kolaylıkla sağlıklı saçlara sahip olmayı sağlayacak koruyucu önlemler alınabilir.
Saçlara vitamin dopingi
Saçları canlandırma ve kayıpları tedbire ile ilgili en verimli yöntemler PRP, mezoterapi ve kök hücre tedavileridir. Saç mezoterapisi, sağlıksız saçlara ve zararlı vitaminleri, mineralleri ve proteinleri yerine koymanın en iyi yoludur. Derli toplu uygulandığında saç dökülmesini engel olan, saçların henüz işlek ve sağlıklı çıkmasını gerçekleştiren saç mezoterapisi vasıtası ile, saçın gereksinimi olan her şey, saçlı deriye enjekte ediliyor. Saçta seyrelme riski barındıranlar, acısız olan bu yöntemle saç kayıplarını önleyebilme fırsatı elde ediyor. Kökleri besleyen ve kan dolaşımını artırıcı vitaminlerin, özel iğnelerle kıl köklerine verilmesiyle uygulanan bu prosedür, bu arada sağlıksız saç ve kellik riskine karşı en fazla seçenek edilen uygulamadır.
Taze hücrelerle kökleri canlandırın
Saç korumada yapılan koruyucu yöntemler arasında bulunan PRP ise, 6 ay gibi bir müddette yeni saçlarının çıkmasını, var olan saçlarının güçlenmesini sağlıyor. Bu teknikte bireyin kendisi kanındaki iyileştirici hücreler ve büyüme etkenleri kullanılıyor. PRP saç rehabilitasyonu, doku ayrılması temeline dayanıyor. Bireyin kendisinden alınarak varlıklı plazmaları ayrıştırılan kan, yine bireyin saç derisine enjekte ediliyor. Bu yöntemle saç kayıbı durdurulmaya ve zayıflamış saç kökleri güçlendirilmesine çalışılırken, gelecekte devasa bir saç ekimi yaptırmaya karşı da savunucu bir tedbir alınmış oluyor.
Kök hücre ile saç rehabilitasyonu ise PRP’ye benzer bir mantıkla uygulanıyor. Bu yöntemle, saç kökleri zayıflamış ve yıpranmış yeni hücrelerle yeniliyor. Bu prosedür içinde karın bölgesinden yağ alınıyor. Kalifiye laboratuarlarda işlemden geçirilen yağdan kök hücreler ayrıştırılıyor ve saçın güçsüz bulunduğu bölgelere veriliyor. Formül, uygulandığı kazanın doku niteliğini artırıyor. Tedaviden sonra uygulama yapılan deri, bağ dokusu manasında varlıklı duruma geliyor ve en ince tüyleri dahi canlandırıyor.
Mezoterapi, PRP ve kök hücre tedavileri, belirli sürelerle düzenli olarak uygulanması durumunda saç dökülmesini ve saç sorunlarını önlüyor. Beslenme, gerilim, nikotin, içki ve uyku düzeninin de rehabilitasyon sürecinin üstünde oldukça önemli tesirleri vardır. Şeklideki düzenlemeler ve kliniklerde yapılan yöntemlerin yanında vitamin takviyesi gerçekleştiren tabletler de rehabilitasyon sürecini hızlandırıyor.
Sağlıklı saçlar içinde hangi vitamin ve mineraller önemlidir?
Biotin: Saç içinde en önemli vitamin. B7 vitamini veya H vitamin şeklinde de bilinir. Eksikliğinde saçta dökülmeler yaşanır.
Çinko: Bedende çoğu biyolojik fonksiyonun yapısına katılan çinko, saç ve tırnak ayrılması, büyüme ve gelişmesinde etkili olan bir mineraldir.
Folik Asit: Başka ismi B 9 vitaminidir. Noksan olduğunda saçlar aheste uzar, basit kırılır ve cansızlaşır.
Pantotenik Asit: Başka ismi Vitamin B5. Saç ve cilt yenilenmesine en önemli katkıyı sağlar.
E Vitamini: Hücrelerin, bundan dolayı cildin yenilenmesinde önemli bir vitamindir. Kanda oksijen taşıma sürecine dahil olmasından, dolaşımını artırır. Bedende eksik bulunduğu hallerde hücre ayrılması yavaşlar.
A Vitamini: Sağlıklı yönünden çoğu önemli yararı tespit edilen A vitamini, dokuların onarımı işleminde, hücrelerin yenilenmesinde özel rol oynar. Eksikliği kuru ve kırılgan saçlara neden olur.
C Vitamini: Dokuları aktüelleme özelliği olan C vitamini eksikliği, saç uzamasını geciktirir, saç köklerinin zayıflamasına ve saç dökülmesine sebep olur. Ayrı olarak önemli bir antioksidandır. Güneşin zararı dokunabilecek ışınları ve hava kirliliği hasebiyle yıpranan saçların sağlığını korur.
Demir: Kansızlığın en önemli sebepleri arasında bulunan demir eksikliği, saç dökülmesi ve cansız saçların da ana sebepleri arasındadır.
Omega 3: Vücudun gereksinim duyduğu, fakat vücutta üretilmeyen Omega 3 yağ asidi, hücre zarı için de önemlidir. Nerdeyse vücuttaki tüm organ ve organ sistemleri için önemlidir. Saç telinin de yüzde 2-4’ü yağ asitlerinden oluştuğu içinde saç telinin önemli kısımlarından biridir.