Saç Kırığı Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Saç Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?
20 Ekim 2020
Saç Protezi
22 Ekim 2020

Saç kırığı, nemini kaybeden ve zarar görmüş saçların uçlarının kırılarak kopmasıdır. Saçlarımız pek çok sebepten dolayı nemini kaybedebilir. Fazla ısıya maruz bırakmak, fazla sıcak suyla yıkamak, güneşten gelen mor ötesi ışınlar, fazla saç düzleştirici veya maşa kullanmak, boyamak ve perma yaptırmak bunlardan bir kaçıdır. Aynı zamanda saçlarınız kurumaya meyilliyse hatalı şampuan kullanmak gibi etkenler neden olabilir. Nihayetinde kuruyan saç basitçe kırılıp kopacaktır. Böylelikle kırık saç uçları meydana çıkar.

Kırık Saç Uçları Nasıl Önlenir?
Saçınızın nemini koruyan birçok tedbir saç kırıklarının görülme tehlikesini azaltır. Saçınız için de doğru şampuanı ve saç kremini seçin. Özel ürünlerle saç uçlarına bakım yapmak da kırık saçlara karşı yararlı olur. Mutfağınızdaki ürünlerle saçlarınızı besleyebilir ve nem dengesini iyileştirebilirsiniz. Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağını saçınıza sürebilir, bir müddet bekletip yıkayabilirsiniz. Bir yumurta, iki çay kaşığı bal ve iki çorba kaşığı zeytinyağını karıştırıp nemlendirici ve besleyici maske hazırlanabilir. Bunu saçlarınıza sürüp yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.

Saç Kırıkları Nasıl Temizlenir?
Saç kırıklarından kurtulmak istiyorsak iki seçeneğiniz vardır. Uçlarına veda etmek ya da saçlarınıza hasar yaratan cihazlara veda etmek:

• Uçlarından aldırın:
Kırık saç uçları için kesim; kuaförünüze gidip kırıklarınızı aldırmaktır. Fakat bu her vakit sabırla uzattığınız saçlarınızı kısaltmanız anlamına gelmez. Kuaförünüze yanlızca kırık uçları almasını istediğinizi söylediğinizde saçlarınızı kısamadan yanlızca uçlarından alır.

• Doğru saç cihazlarını kullanın:
Nemi korumak için yapılabilcek yöntemlerden biri saçlar için kullanılan cihazları doğru seçmektir. Düzleştirici, saç kurutma makinesi ya da saç maşaları kontrolsüz bir şekilde saçlarınızı ısıtıyorsa saç telleriniz kırılabilir. Güzelleştirmeye çalışırken saçlarınızı daha sağlıksız bir durumda bulabilirsiniz.