Saç Derisi Neden Kaşınır ?

Saç Nezlesi Nedir?
16 Ekim 2020
Saç Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?
20 Ekim 2020

Saç derisinde ortaya çıkan kaşıntı , hijyensizlik ve kullanılan bakım ürünlerinden dolayı olabilir.Çok nedene bağlı şekilde meydana gelen kafa kaşıntısı, pek çok sağlık sorununun habercisi de olabilir. Buna bağlı olarak; sedef hastalığından egzamaya ve saç bitine kadar bir çok durum karşısında saç derisinde devamlı kaşınma hissi söz konusu olabilir.

 1. Hijyen Yetersizliği
  Saç derisindeki kaşıntının temel sebeplerinden biri hijyen yetersizliğidir. Hijyene dikkat edilmemesiyle birlikte kullanılan şampuan ve benzeri ürünler de kaşıntıya sebep olabilmektedir. Kullanılan şampuan ve saç kreminin yeterli durulanmamasından dolayı saç derisinde kalması ile kaşıntı meydana gelebilir. Saç derisinin düzgün yıkanmaması ya da temizlenmemesi durumunda kaşıntının beraberinde pul pul dökülme ve kepek problemi de ortaya çıkar. Bundan dolayı kaşıntı ve kepeğe sebep olan kozmetik ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır.
 2. Enfeksiyon Hastalıkları
  Saç derisinde kaşıntıya sebep olan durumlardan bir diğeri ise deri hastalıklarıdır. Deriyi direk olarak etkileyen hastalıklar saç derisinde kaşıntıya yol açabilir. Çoğunlukla kızamık, su çiçeği, kızıl hastalığı, egzama ve sedef benzeri hastalıklar yüz ve kafa kısmında lezyonlara sebep olabilir. Bu hastalıklar sebebiyle oluşan lezyonlar kafa kaşıntısının sebepleri içerisinde yer alır. Ayrıca mantar da baş bölgesinde kaşıntılara neden olabilir.
 3. Stres
  Vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyen stres, kafa kaşıntısı ve kepek gibi problemlerin oluşumunda da etkili bir rol oynamaktadır. Sıkıntı, üzüntü, depresyon ve iş stresi gibi durumlar saç derisinde kaşıntı meydana getirebilecek etkenlerdir.
 4. Alerji
  Vücutta meydana gelen kaşıntıların temel sebeplerinden bir tanesi olan alerji, baş bölgesi ilk sırada olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntıya neden olabilir. Tüketilen besinlere bağlı olarak olan alerjik durumlarda yüz kısmında ve saç derisinde kaşıntı meydana gelebilir. Alerjiye bağlı kaşıntılar birkaç gün devam ettikten sonra kendi kendine geçmektedir.
 5. Mevsimsel Faktörler
  Saç derisinde meydana gelen kaşıntıların çoğunluğu yaz döneminde görülür. Sıcak ve nemli havadan dolayı ortaya çıkan ter, kaşıntı probleminin artmasına yardımcı olur. Özellikle nem, saç derisinin kaşınmasında belli başlı etkendir.

Saç Derisi Kaşıntısının Diğer Nedenleri
Kepek
Konak
Saç boyası
Baş biti
Sedef hastalığı
Stres ve anksiyete
Güneş yanığı
Lupus hastalığı
Hipotiroidi
Mantar enfeksiyonu
Egzama
Çok fazla saç yıkamak
Aşırı sıcak suyla saç yıkama
Aşırı yağlanma

Saç Derisi Kaşıntısı Nasıl Geçer ?
Saç derinizdeki kaşıntıdan şikayetçiyseniz öncelikle bu kaşıntının sebebini belirlemelisiniz. Daha sonra ise bu kaşıntıya sebep olan unsurları ortadan kaldırmalısınız. Kaşıntı ve kepeğe sebep olan şampuan ya da saç bakım ürünlerini kullanmamalısınız.

Kaşıntının nedeni alerji kaynaklı ise hemen doktora başvurmalı ve detaylı bir alerji testi yaptırmalısınız. Aksi halde doktora danışmadan uygulacağınız tedavi metotları ile kaşıntının artmasına ya da başka problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.