Saç Nezlesi Nedir?

Protez Saç Yaptırırken Bilinmesi Gerekenler?
15 Ekim 2020
Saç Derisi Neden Kaşınır ?
19 Ekim 2020

Saç nezlesi, duş, deniz ve havuz sonrası iyi kurutulmayan saçlarda meydana çıkan bir saç hastalığıdır. Yanma – batma hissinin süreklilik arz etmesiyle kendini gösteren saç nezlesi, sıklıkla kadınların yaşadığı saç sağlığı sorunudur.
Saç nezlesi bulguları nelerdir?
Daha çok saç nezlesi olarak bilinen bu problemin en bariz özelliklerini sizler için araştırdık.
-Saç derisinde, özellikle kıl köklerinde ağrı ve yanma hissi ortaya gelebilir.
-Eğer ilk fark edildiğinde tedbir alınmazsa, ileri ki dönemlerde, saç diplerinde yara ve yüksek miktarda saç dökülmesi ile sonuçlanabilir.
Saç nezlesi neden olur?
-Saç derisinde iğnelenme, kaşıntı, ve ağrı hissi uyandıran rahatsızlığın gerçek nedeninin, saçların uzun süre sıkıca toplu tutulması görülüyor.
-Diğer sebebi ise, özellikle uzun saçların yıkandıktan hemen sonra iyice kurutulmamasıdır. Soğuk havalarda , rüzgarda ve nemli havalarda zarar görme derecesi artan saçların kurutulmayıp ıslak bırakıldığında gücünü kaybederek kaşıntıya ve dökülmeye neden olabiliyor.
Saçların fön vb. uygulamalara maruz kalması saç nezlesine sebep olabilir. Fön, sıcak havanın deriye zarar vermesine, kozmetik ürünler ise derinin soğuk kalmasına sebep oluyor. Aynı anda, saçları kimi boyalara alerjik olan kişiler saç nezlesinden şikayetçi olabiliyor.
-Düzensiz beslenme ve vitamin ,protein eksikliği de saç sağlığıyla ilgilidir. Özellikle D vitamininin eksikliği, saçları güçsüzleştirir saç nezlesinin yayılmasında öncü olur.
-Doğrudan teması kanıtlanmamış olsa da, saç nezlesinin çöküntü, gerilim, obsesif kompülsif arıza ve kaygı gibi psikosomatik nedenlerle de meydana çıktığına yönelik görüşlerdir.
Saç nezlesi kaç gün sürer?
Eğer hastalık ciddi boyuta gelirse kesinlikle rehabilitasyon formülünü uygulamak gerekir. Saç nezlesi 1 hafta sürebilir fakat 1 aydan fazla ise bu halde dikkatli olmak gerekir.
Saç nezlesine ne iyi gelir?
Saç nezlesine yakalanma olasılığını en aza düşürmek için; banyodan ardından saçların itinayla kurutulması ve banyodan hemen çıkılmaması gerekir. Saç nezlesinden kaçınmak isteyen kadınların, saç diplerini gerecek modellerden kaçınmaları gerekir.
Saç nezlesi nasıl geçer?
Bu hastalığın ne yazık ki basit ve belirli tek rehabilitasyonu bulunmamaktadır. O yüzden, ilk olarak hastalığa kapı aralayan haller tespit edilip ortadan kaldırılmalıdır. Sorunun yeniden devam etmesi durumunda, uzmanlık kısmı cildiye olan bir hekime başvurmak gerekir.