Saç Mantarı Nedir? Nasıl Geçer?

Saçlar İçin Yararlı Yağlar
8 Ekim 2020
Doğal Saç Bakımı
12 Ekim 2020


Saç mantarının oluştuğu saç derisi kuru, pullanmış ve kepeklidir. Saç derisinde kızarıklıklar ve saç mantarının görüldüğü yerlerde ise daimi kaşıntı vardır. Saç mantarının bulunduğu bölgede çevresel dökülmeler görülür. Saç derisinde saçlar kırılarak dökülür. Dökülen saçların bulunduğu yerde ise kelleşmiş ve kızıl renkli bölgeler meydana çıkar.
Saç mantarının bedende başka bir sendromu da ağrı ve ateştir. Lenf bezlerinin şişmesi ile saç mantarının yer aldığı bölgelerde şişme görülür. Meydana gelen bu şişkinlikler, saç köklerinde ağrıya sebep olur.
Saç mantarı nereden bulaşır?
Saç mantarı en fazla hayvanlardan bulaşır. Bakımı yapılmamış sokak hayvanlarıyla ilişkide olanlar veya ağır ve kümes hayvancılığı ile uğraşanlar, saç mantarı bulaşma olasılığı en yüksek olan kişilerdir. Kuaförler, sinema ve tiyatro salonunda başınızı dayadığınız koltuklar, otobüs koltukları, nemli ortamların bulunduğu spor salonları hijyenik olmayan ve saç mantarı bulaşması olası ortamlardandır.
Mantar oluşumu en fazla ayak ve kasık bölgelerinde gözlemlenir. Ayak ve kasık ilçesinde meydana gelen mantarlar saça bulaşıp, saç mantarı oluşumuna sebep olabilir.
Saç mantarı, bedende bağışıklık düzeneğinin güçsüzlüğü ile meydana çıkar. Mantar işlek bir enfeksiyon olup, spor tekniği ile sürekli ürer. Saç mantarı ilk bulaştığında saçlı deriye zarar vererek kepek oluşumu, derinin pul pul olması ile kaşıntıya sebep olur.
Saç mantarı tedavisi;
Elma sirkesi kürü: 1 su bardağı elma sirkesini ısıtın. Bir ısırgan otunu ince ince kıyın. Hazırladığınız ısırgan otlarını, sıcak elma sirkesinin içerisine atın. Karışımı demlenmesi için kürün içinde bırakın. Hazırladığınız kür demlenmesinin hemen ardından süzün. Soğuyan bu kür ile saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızı bu kürden arındırmak içinde şampuan kullanmayın ve soğuk su ile saçınızı durulayın.