Doğal Saç Bakımı

Saç Mantarı Nedir? Nasıl Geçer?
9 Ekim 2020
Saç İçin Sağlıklı Doğal Yağlar ?
14 Ekim 2020

Doğal saç bakımının ilk koşulu, saça sürülen doğal malzemeleri kimyasal yöntemlerle çıkarmaya çalışmamaktır! Zira bu saçınızı daha çok yıpratmaktan başka işe yaramaz. Sunduğumuz püf noktalarını uygularsanız sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Tembel işi yumurtalı saç bakımı
Vaktiniz yok ise veyahut ön hazırlık yapmaya üşeniyorsanız yanlızca yumurta kullanın. Uyarı: Saçınız ıslak olmalı. Saçınız kısaysa 1, orta boyda ise 2 defa, uzunsa 3 yumurtayı kırıp çırpın. Saç derinize masaj yaparak yedirin. Ardından dipten uçlara doğru hafif hafif yedirin. Yarım saat bekleyin. Bu sırada bir bardak ısırgan çayı demleyin. Püf noktası: Saçınızı iyice durulayın, ardından hafif şampuanla yıkayın. Ilık kabın içerisine demlenmiş ısırganı katın ve saçınızı en son bu suyla durulayın. Dikkat: Sıcak su kullanmayın, başınızdaki yumurtayı pişirir!

Doğal yağ karışımı ile saç bakımı
Kısa saçlılar değer olarak tatlı kaşığı, uzun ve gür saçlılar yemek kaşığı kullanmalı. 1’er ölçü hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağını karıştırın. Saç diplerinizden uçlarına kadar yağ karışımını masaj yaparak yedirin. Yarım saat bekleyin şampuanla yıkayın. Püf noktası: Banyoya girerken ılık bir kap suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın. Çıkmadan önce saçlarınızı bu suyla durulayın. Sirkenin yağları çözme özelliği vardır. Böylelikle saçlarınızda yağ yaftası kalmaz ve huzursuz olmazsınız.

Soğan, sarımsak ve zeytinyağı maskesi ile saç bakımı
1 soğan ile 1 diş sarımsağı blendırdan geçirip içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyun. Karışımı bir gün bekletip un eleğinden ya da tülbent gibi temiz tek bezden geçirerek süzün. Süzdüğünüz yağ ile saç diplerinize masaj yapın. Yarım saat bekleyip ardından yıkayın. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 su bardağına taze demlenmiş ısırganotunu bir kap ılık suya katın. Saçlarınızı bu suyla durulayın. Püf noktası: Saçlarınızı kuruttuktan sonra bir yemek kaşığını saç diplerinize sürün. Çeliğin sarımsak kokusunu yok etme özelliği vardır. Günün değişik vakit dilimlerinde üç-dört sefer tekrarlarsanız koku kalmayacaktır.