Saç İçin Sağlıklı Doğal Yağlar ?

Doğal Saç Bakımı
12 Ekim 2020
Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri
14 Ekim 2020

Saç İçin Faydalı Yağlar
Saçlarınıza faydalı olacak bazı yağları şöyle sıralayabiliriz:

  • Hindistan cevizi yağı
  • Argan yağı
  • Jojoba yağı
  • Badem yağı
  • Zeytinyağı
  • Üzüm çekirdeği yağı

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Sağlıklı saçlar için en bilinen saç yağlarından bir tanesi olan hindistan cevizi yağı çok yönlüdür, cildi beslemek için de etkilidir. Bunun yanında saç sağlığı için de ihtiyaç duyulan karbonhidratlar, vitaminler ve mineralleri de içerir. Herhangi bir katkı maddesi ve karışım içermeyen saf tek yağ kaynağıdır.
Yağlar, saç büyümesini hızlandırırken; saçlarınızın sağlıklı, yumuşak ve parlak olmasını da sağlar. Hindistan cevizi yağı, E vitamini ve antioksidanlar yönünden zengin olduğundan saç kremi şeklinde de kullanılabilir. Çoğu avantajın yanında saçı ısı hasarına karşı korur ve telleri onarır.

ARGAN YAĞI
Fas’dan gelen Argan yağı, Argan ağaçlarının fındıklarından çıkarılır. Son günlerde, bu yağ güzellik dünyasını yalnızca saç içinde değil cilt içinde de iyi bulunduğu içinde epey gündemde.Koyu altın renge sahip olması nedeniyle “sıvı altın” olarak isimlendirilen yağ asitleri, antioksidanlar ve E vitamini itibariyle zengindir. Genellikle, yağ minimum işleme tabi tutulur, bu nedenden dolayı sağlıklı saçlar ve hızlı uzama için de oldukça doğal bir yöntemdir.
Argan yağı aynı zamanda iyi bir nemlendiricidir. Hasarlı saçları onarır ve saç köklerini ısı ve ultraviyole ışınlarından daha çok hasar görmekten korur. Argan yağının ayrık saç uçlarına da iyi geldiği bilinmektedir.
Kuru, kırılgan, kıvırcık ya da sert saçları olanlar mutlaka argan yağı tercih etmelidir. Saçlarınızı sıklıkla düzleştiriciler, maşalar ve kurutucular gibi cihazlardan ısıya maruz bırakırsanız, argan yağı kullanmak da iyi bir seçenektir.

JOJOBA YAĞI
Jojoba yağı, baş derisinin doğal salgısı olan sebumun çoğu özelliği bulundurmasından saçlar için de idealdir. Saçlı derimizdeki ya da saçlarımızdaki doğal dengeyi negatif etkilemez.
Yağ, saça derinlemesine nüfuz eder ve harika bir nemlendiricidir ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Yağı düzenli kullanmak saçınızı zenginleştirir ve kuvvetli bir parlaklık verir. En faydalı yanı, yeni saç hücrelerinin büyümesine yardımcı olarak saç büyümesini arttırmaktır. Kepeklere karşı hareket eder ve böylelikle saç dökülmesini azaltır ve aynı zamanda saçları korur.
Saç uzamasını hızlandırmak ve kepek probleminden kurtulmak isteyenler için oldukça idealdir. Kuru baş derisi sorunları; kırık ve sönük saçları olanlar için de idealdir.

BADEM YAĞI
Badem yağı hem cilde hem de saça iyi gelmektedir. E vitamini yönünden oldukça zengindir. Saç kırılmasını azaltan ve saçın büyümesine yardım eden magnezyum eşliğinde yağ asitleri, proteinler ve antioksidanlar yönünden zengindir. Sadece saçınıza ve cildinize nemlendirici olarak değil, kuru cilt ve kuru saçları olanlar için de tavsiye edilir.
Badem yağı, sadece nemlendirmekle kalmaz, nemi saça da hapseder ve saçı besleyerek saç dökülmesine ve kırılmasına karşı korur. Süratli saç uzaması için de en iyi yağlardan biridir.
Kuru, kırık ve mat saçlar içinde harika bir seçimdir . Saç dökülmesi sorunları olanlar için de badem yağı etkili olmaktadır.

ZEYTİNYAĞI
Zeytinyağı ,koruyucu ve nemlendirici özelliğe sahiptir. Saçınızdaki doğal keratini korur ve antioksidan etkisi ile doğal bir saç kremidir. En iyi sonuç için; organik, ilave olarak sızma zeytinyağı kullanılmalıdır. E vitamini yönünden oldukça zengindir. Saç uzaması için de etkilidir. Saç derisini canlı tutar, saç köklerini besler ve saç tellerinin uzamasını destekler.
Saçı yumuşacık yapar, pürüzsüz bir doku verir. Anti-inflamatuar özellikleri ile bu yağ, bilhassa limon suyu ile birleştirildiğinde kepekle mücadeleye yardımcı olabilir. Zeytinyağı ayrı olarak ısı hasarına karşı korur, hasar görmüş saçlara sağlık bir görünüm verir.
Hasarlı, mat, kuru ya da kıvırcık saçların yanında kepek problemleri olanlar için de mükemmel bir seçenektir . Bu arada da saç uzamasını hızlandırır.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI
Üzüm çekirdeği yağı saç bakımı için oldukça önemlidir. İsminden de anlaşılacağı gibi, üzüm tohumlarından çıkarılır. Saçların sağlıklı uzaması için ihtiyaç duyulan yumuşatıcılar, antioksidanlar ve gıdaları içerir. Kokusuz bir yağdır.
Saç derisini nemlendirir, saç büyümesini destekler, saç yapısını kuvvetlendirir; kırılgan ve zayıf saçları iyileştirmek için de etkilidir. Saç dökülmesini önlemeye de yardımcı olur.
Kuru ve kırılgan saçlardan muzdarip olanlar, fakat saç foliküllerinin büyümesini canlandırdığı içinde kayıp saçların yine büyümesini ,isteyenler içinde mükemmeldir. Saçları ve baş derisi ihtiyar olma eğiliminde olanlar içinde de harikadır.