Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç İçin Sağlıklı Doğal Yağlar ?
14 Ekim 2020
Protez Saç Yaptırırken Bilinmesi Gerekenler?
15 Ekim 2020

Saçlarınız sıklıkla yıpratacak işlemler görüyorsa, cansız ve kırılgan yapıya dönüşmemesini beklemek hayal olacaktır. Ama yıpranmış saçlar, adı üzerinde, yıpranmış görünür. Haliyle, saçlarınızı şekle sokmak için bir işlem uygulamak zorundasınız. ve bu durum da sizi, içinden çıkılmaz döngüye mahkum eder. Fakat bundan kurtulmak tamamiyle sizin ellerinizdedir.

 1. Çay ile Durulayarak Saçını Parlat
  Şaşırtıcı fakat çay saçlar içinde epey besleyici seçenektir. Saçlarınızı çay ile duruladığınız zaman saç renginizin meydana çıktığını ve parlaklığının göz kamaştırdığını fark edeceksiniz.
  Düzenli saç şampuanlama rutininiz ardından saçlarınızı şekersiz ve taze demlenmiş çay ile durularsanız saç renginiz güçlenir. Koyu renkli saçlılar kara çay, sarışınlar için ise papatya çayı kullanabilir.
 2. Bakım Yağları ile Bakım Uygula
  Saf keratin serumlar, keratinli maskeler ya da derinlemesine saç bakımı işlemlerini derli toplu olarak programlamanız lazım. İsterseniz her sabah uygulayabilirsiniz! Çünkü bir miktar zeytinyağı mucizeler yaratabilir.
  Geçmiş zamanlardan itibaren saç bakımı içinde sarfedilen zeytinyağını, istediğiniz zamanlar da saçınıza uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken zeytinyağını düzgün bir şekilde ısıttıktan hemen sonra saç diplerinize derinlemesine masaj yaparak uygulamak. Yüksek ısıda kaynatarak yağı yakmamaya itina gösterin. Zeytinyağını bone takarak saçınızda minimum 45 dakika bekletin. Saç diplerinizde nem tutması içinde bu bekleme önemlidir. Ardından dilediğinizce şampuanlayıp durulayabilirsiniz.
 3. Güçlü İçerikli Şampuanlar Kullan
  Yıpranmış ve güçsüz saçları yine canlandırmak için protein ya da keratin yoğunluğu güçlü şampuanlar kullanabilirsiniz. Saçınızı besleyecek şampuan, sahip olduğunuz saç bakım ürünleri arasında olmazsa olmazdır.
 4. Savunma Kalkanı Oluştur
  Eğer yüzmeyi seviyorsanız, yüzme havuzunda saçlarınıza ve saç diplerinize karışan kimyasalların saça ne kadar zarar verdiğini bilirsiniz. Fakat bu can sıkıcı vaziyete karşı önlem alabilmek sizin elinizde! Yüzmeye gitmeden evvel saçınızı savunmak için evde kısa sürede karışım hazırlayabilirsiniz.
  Bir su bardağının ¼’üne elma sirkesi ¾’üne ise su ekleyip iyice karıştırıktan sonra karışımı saçınıza dökün. Ardından çeşme suyuyla durulayın. Böylelikle yüzme esnasında saçınıza karışan kimyasalları önleyebilirsiniz.