Saç Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Kalıtımsal Saç Dökülmesi Nedir?
28 Eylül 2020
Saç Dökülmesi Neden Gerçekleşir ?
30 Eylül 2020

Saç dökülmeleri çoğunlukla tarama ve yıkanma durumlarında belirginleşir. Günde 50-100 saç telinin dökülmesi çok normaldir. Bu sayının üstündeki dökülmeler normal değildir ve bir dermatolog tarafından değerlendirilmesi gerekir.
Saç dökülmelerine sebep olan faktörler
• Ateşli hastalıklar,
• Tiroid hastalıkları,
• Demir eksikliği,
• Sağlıksız beslenme ve yanlış diyet programları
• Kanser ilaçları (kemoterapi)
• Tüberküloz ilaçları
• Genetik faktörler
• Hormonal değişiklikler
• Saçların sık şampuanlanması, taranması ve fırçalanması
• Psikolojik etkenler ve stres,
• Saç bakımı için kullanılan uygun olmayan ürünlerin kullanılması,
• Çok sık fön çekilmesi,
• Saçların sıkı toplanması,
• Saç derisinde oluşan hastalıklar

Tedavi
Saç dökülme sorunu ile karşılaşıldığında tıbbi sebebinin bulunması için dermatolog muayenesi önemlidir. Muayene ile saç dökülme tipinin ne olduğu ve saç dökülmesine sebep olan bir hastalık olup olmadığı tespit edilebilir ve doğru tedaviye başlanabilir. Dökülme, hastalık ve ilaç gibi etkenlerden sonuçlanmıyorsa, saçlar için besleyici krem, tonik, şampuanlar gibi destekleyici ürünler kullanılması dermatolog tarafından önerilebilir.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, saç kıllarının büyümesine yardımcı olan çeşitli vitamin ve minerallerin belirli ölçülerde karışım halinde hazırlanması ve bu karışımın saçlı deriye enjekte edilmesi yöntemidir. Çok ince iğneler yardımı ile 1 cm aralıklarla tüm saçlı deriye uygulanır. Bu işlemin, kişinin ihtiyacına göre doktor ile belirli seanslarda uygulanmaktadır. Genellikle 3 seans sonrasına saç dökülmesinin durdurulması ve sonrasında folliküllerden yeni kıl çıkışının uyarılması amaçlanmaktadır

Saçlarda PRP Yöntemi

PRP yönteminde hastanın kendi plazma ayrıştırma işlemi yapılarak , hastanın saçlı derisine enjekte edilir. Plateletler veya diğer adı ile “trombositler” vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını sağlamayı başaran büyüme faktörlerini yapısında bulunduran kan bileşenleridir. Uygulama tarzı ve uygulama sonuçları, saç mezoterapisi ile benzer olmakla beraber mezoterapinin uygulanamadığı hastalara tercih edilmektedir. Özellikle doğum sonrasında emzirme dönemi saç dökülmesinin arttığı bir dönemdir. Bu dönemde emziren annelere PRP yöntemi rahatlıkla uygulanabilir. Saç ekimi öncesinde de özellikle erkeklere saç mezoterapisi veya PRP uygulamasının saç ekiminde başarı oranını arttırdığı bilinmektedir.

Genetik Saç Dökülmesi
Genetik faktörlerden kaynaklanan saç dökülmesi, en sık görülen saç dökülme sebebidir. Kadınlarda nadiren , saçın tepe kısmında incelme ve seyrekleşme görülebilir , kellik oluşmaz. Erkeklerde ise, genetik saç dökülmesi daha fazla ve saçların tepe kısımlarında seyrekleşme, incelme ve son aşamada kellik oluşumuna yol açar. Buna “androgenetik alopesi” adı verilmektedir. Genellikle 20’li yaşlarda başlar ve yaşla beraber dökülme artar. Dökülmenin aktif olduğu genç yaşlarda haricen sürülen losyonlar veya ağızdan alınan ilaçlar dökülmeyi azaltabilir ancak bütünüyle durdurmaz.

Bölgesel Saç Dökülmesi
Bölgesel saç dökülmesi (saçkıran), sıklıkla çocuklarda görülmektedir. Saçkıran hastalığında saçlı derinin bir kısmında bölgesel saç kaybı oluşur. Genellikle dairesel açılmalar görülür. Saçlı deri dışında kaşlarda, sakal ve bıyık bölgesinde ve nadiren vücut kıllarında da bölgesel dökülmeler görmek mümkündür. Hastalığın sebebi, strese vücudun vermiş olduğu bir tepki olarak değerlendirilmektedir. Tiroid hastalıkları ve kansızlık durumunda da saçkıran oluşabilir. Saçkıran, genelde kalıcı saç kaybına neden olmaz, ancak tedavisi uzun sürebilir. Tedavide saç köklerini uyarmayı sağlamayı başaran kremler ve losyonların kullanımının beraberinde saçsız alana kortizon takviyesi yapılabilir.

Saç Ekimi
Saç dökülmesinin azaldığı zamanda tedavi için saç ekimi yapılabilir. Bu yöntemle saçların dökülmeyen ve ense kısmından alınan saç kökleri, dökülmüş alanlara uygulanır.

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinde erken dönemde yapılan saç ekimi; saç dökülme sürecinin uzun seneler sürebilmesi, saç ekiminden sonra yeni kel alanların oluşabilmesi ve yeni bir cerrahi işlem gerektirebilmesi sebebiyle önerilmemektedir. Genetik tip saç dökülmeniz var ise, erken dönemlerde losyon, mezoterapi ya da PRP gibi enjeksiyon metotları çok daha uygun olacaktır. Dökülmenin azaldığı ve kel bölgelerin oluşmaya başladığı zamanda saç ekimi düşünülebilir.

Saçlarda Kepeklenme
Kepek, kafa derisinin pul pul dökülmesidir. Deri pullar halinde kabarır, kopar ve saça karışır. Saçta küçük beyaz taneler halinde görülebilir, omuzlara dökülebilir. Kepek, bulaşıcı değildir. Pullanma halindeki ölü deri hücreler, hergün deriden atılmaktadır. Saçın varlığı, bu pulların fark edilmeden kaybolmasını önlemektedir. Bu yüzden birikip, görünen parçalar halinde koparlar. Derideki hücrelerin dönüşüm hızı iç ve dış pek çok faktöre bağlıdır. Güneş yanığı (soyulma biçiminde) bu dönüşümü hızlandırır. Derinin iltihabi hastalıkları (dermatit) sıkıntı ve üzüntülerde güneş yanığı gibi etkiler yapmaktadır. Bu etkenlere karşı derinin tepkisi değişiktir. Kepeğin sebebi ise, sebore ya da seboreik dermatit (kulaklar, burun, kaşlar, kirpikler, göğüs, omuzlar gibi yağ salgısı fazla olan bir bölgede meydana gelen dermatit) olabilir. Kafa derisinde iltihap var ise veya sulanıyorsa, bunun tedavisi için doktora başvurulmalıdır. Dermatit oluşma eğilimi, kalıtımla geçtiği için bu durumun ortaya çıkması engellenemez.
Kepek olması, kafa derisinin hassas bir zamanda olduğunun göstergesidir. Saç derisinin uyarılıp, daha çok hassaslaşmasına yol açacak etkenlerden kaçınılması gerekmektedir. Bu sebeple güçlü fırçalama ve tarama, pulları parmakla birer birer koparma durumu kötüleştirir.

Kepek Tedavisi
Saçlar, 2-3 günde bir şampuanla yıkanmalıdır. İlaçlı bir şampuan kullanılmamalıdır. İçindeki antiseptik madde, saç derisini tahriş edip durumu kötüleştirebilir. Saçlar asla gereğinden çok (bir defadan fazla) yıkanmamalı, şampuan saçlarda 1 dakikadan fazla bekletilmemeli, kuvvetle masaj yapıp fırçalanmamalı ve sert bir biçimde taranmamalıdır.