Kalıtımsal Saç Dökülmesi Nedir?

Erkeklerde Protez Saç Çözümleri
25 Eylül 2020
Saç Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri
29 Eylül 2020

Erkeklik hormonu, güçlü saç tellerinin incelerek saçın büyüme aşamasını kısaltmakta ve saç köklerinin faaliyetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu sürece kalıtımsal saç dökülmesi adı verilmektedir. Bu tür saç dökülmelerinde önce alnın köşesinde daha sonra saç ayırma çizgisinde ve üst kısımda çıkan saç boşluklarıyla kendini göstermektedir.

 • Androgenetik Alopesi (Olağan Kellik)
  Erkeklik hormonu olan androgenlere bağlı olarak genetiği yatkın kişilerde görülen önce alın daha sonra saç çizgisinin çekilmesi ve tepe bölgesinde de saçların incelip açılmasıyla ortaya çıkan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna olağan kellik de denmektedir. Tüm kafayı kaplayabilmektedir. Bir hastalık değil, erkeklerin karakteristik yapısı olarak kabul edilmektedir.
  Yalnızca erkeklerde değil kadınlarda da görülebilmektedir fakat oluşma şekli farklıdır. Hem erkek hem de kadınlar androjen hormonu taşıdıklarından burada genetik taşıyıcılık önemlidir.
 1. Yaşlanma
  Saçlar organizmanın bir parçasıdır ve yaşlanan organizmanın giderek dayanıklılığı azalır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde zaman içerisinde saç dökülmesi oranı da giderek artmaktadır.
 2. Hormonlar
  Testosteron, bir androjen hormonudur ve 5-alfa redüktaz enzimi tarafından dihidrotestosteron’a (DHT) dönüştürülür. DHT saç kökleri üzerindeki ilgili reseptörlere bağlanarak terminal saç köklerinde gittikçe hızlanan bir biçimde küçülme oluşturmaktadır. Bunun sonucunda da terminal saçlar renksiz saçlara benzemeye başlar. Küçülen saç köklerinde zayıf, ince ve renksiz saçlar üremeye başlar. Küçülmeye devam eden kökler giderek yok olur.