Saç Dökülmesi Neden Gerçekleşir ?

Saç Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri
29 Eylül 2020
Protez Saçın Bilinmeyenleri
1 Ekim 2020

Saç dökülmesi nerdeyse tüm insanların hayatlarının belirli bir döneminde karşılaşmış oldukları çok sık rastlanılan bir problemdir. Erkeklerde daha sık olarak görülen saç dökülmesi, genelde 25 yaşlarında başlar.
Dökülen saç teli sayısın arttığı, saçların sağlığını kaybettiği ve yoğunluğunun azaldığı hissediliyor ise, o zaman dikkate alınması gerekli olan bir saç dökülme sorunu söz konusudur.
Kişisel olarak değişim farklı hızlarda saç dökülmesi, alın saç çizgisinin geriye doğru çekilmesi, ön ve aşağı bölgesindeki saçların incelmesi ve seyrelmesi ile başlar, zamanla tüm baş bölgesinin açılmasına kadar ilerler. Dış görüntünün çok önemli bir bölümünü oluşturan saçlarda bu kayıplar, fiziksel olduğu kadar ciddi psikolojik problemlerin de belirmesine neden olur.
Çevresel faktörler, stres, hava kirliliği, yorgunluk, yetersiz gıda tüketimi, kronik hastalıklar,yaşı hastalıkları, kullanılan ilaçlar, hormon ile ilgili nedenler, genetik yatkınlık ve saça uygulanmakta olan kozmetik ürünlerdeki zararlı kimyasal maddeler gibi çok çeşitli sebeplerle saçlar, hızla dinlenme dönemine geçer ve dökülen saç teli sayısı artar.
Saç dökülmesinin tedavisine geçilmeden önce, saç dökülmesinin tipi muhakkak bir profesyonel hekim tarafından incelenmelidir. Zira hastalık, hormonel, metabolik ve yiyeceklere bağlı etkiler ile saç dökülmesi oluşabilir. Bunlar ortadan kaldırılmadan tedavi her zaman mümkün olamaz.