Protez Saçın Bilinmeyenleri

Saç Dökülmesi Neden Gerçekleşir ?
30 Eylül 2020
Günümüzün Sorunu Kepek Nedir?
2 Ekim 2020

Protez saç, tıbbi bir müdahale olmadan özel yapıştırıcı solüsyonlar sayesinde saçsız alanlara uygulanmaktadır. Protez saç uygulaması, bütünüyle kozmetik ve geri dönüşümü mümkün yöntemler ile yapılmaktadır. Kullanılan yardımcı malzemeler doğru yerden temin edildiğinde sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır.
Saç protezlerinin değişik çeşitleri vardır. Tamamen deriden yapılabildiği gibi altyapılarını değişik malzemelerden yapmak da mümkündür. Türkiye’de kullanılan tasarımlar genelde, çevresi deri, orta kısmı ise lace denilen hava ve su geçirgenliği olan şeffaf bir maddedendir.


Geliştirilmiş tekniklerle yapılan saç protez ekimleri ile insan doğasındaki saçların bire bir taklit edilmesi sonucunda artık üst düzey protez saçların doğal insan saçından ayırt edilebilmesi mümkün olmamaktadır.


Saçın %100 doğal insan saçından olması ve protez saç yapılacak kişinin saç özelliklerine uyumunun iyi belirlenmesi ilk adım için önemlidir. Ancak doğru ve uzmanlıkla alınmış bir saç kalıbının dahi yapım aşamasında kullanılacak altyapı ve saç kalitesinin üst seviyede olmamasından dolayı, müşteriye uygulama safhasında sorun yaratacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Kalitesine önem verilmeksizin üretilen saçlar, doğallıktan uzak olacaktır.

Pek çok işletmenin çözemediği problemlerinin başında üretim yerleri ile alakalı kalite standartlarının uygulanmasında ortaya çıkan aksaklıklar gelmektedir. Çoğu fabrika kalite standartlarına önem vermeksizin seri üretimlerle ( hazır kalıp ) pazarı doldurmakta ve yine bir çok saç firması da bu düşük kalitedeki saçları müşterilerine pazarlamaktadır.