Günümüzün Sorunu Kepek Nedir?

Protez Saçın Bilinmeyenleri
1 Ekim 2020
Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?
5 Ekim 2020

Kepek, bayanlarda ve erkeklerde görülebilen, beyaz ve gri cilt pullarının saç derisinde veyahut saçın üstünde görünmesine neden olan cilt sorunudur. Uygulanan çalışmalar, kepeğin toplumda görünme oranının %50 olduğunu gösterir. Kepek, çoğunlukla ciddi tek meseleye işaret etmez ve şahıstan şahsa bulaşmaz. Bununla birlikte estetik olarak külfet yaratan tek durumdur.
Kepek, erkeklerde kadınlardan daha çok rastlanır. Bunun sebebi tam anlamıyla bilinmemekle beraber kadınların baş derisini örten saçın daha fazla olması nedeniyle kepeğin daha düşük gözlenmesi olabilir.Bunun nedeni ise; kadınlar saç bakımı içinde kullandıkları ürünleri itinayla seçtikleri ve basit basit değiştirmedikleri içinde kullandıkları kepek karşıtı ürünlerin yararını henüz basit görebilir. Bu nedenden dolayı bayanlarda erkeklere göre, tedaviye ahenk ve rehabilitasyon başarısı daha yüksektir.
Cilt kendini daima yenileyen bir sisteme sahiptir. Cildin alt bölümünde yeni hücreler oluştukça, üst yüzeye başka bir deyişle hava ile ilişki eden istikamete doğru ölü hücreler itilir. Bu tabii proses esnasında, yıkanırken su ile dökülen ölü deri hücreleri, göz ile görülmez. Ama herhangi bir sebepten kaynaklı bu döngü bozulduğunda ve hızlandığında, ölü deri hücreleri saç köklerinde birikmeye başlar ve kepek oluşur.
Kepek, çoğu cilt rahatsızlığı nedeniyle meydana çıkabilir. Kepeğin rehabilitasyonu ilk olarak altta yatan hastalığın rehabilitasyonu ile desteklenmelidir. Kepek oluşumuna sebep olabilecek rahatsızlıklar alttaki gibi sıralanabilir.
Seboreik dermatit: Derinin, yüzün ve bedenin kimi bölgelerinin pullu, kaşıntılı duruma gelmesine ve kızarmasına sebep olabilen bir cilt hastalığıdır. Sebebi tam anlamıyla bilinmemekle birlikte pek çok faktör rol oynamaktadır. Bu etkenler gerilim, androjenler, çöküntü, yorgunluk, mikroanjiyopatik olabilen vasküler bozukluklar, basınç farklılıklari gibi atmosfer farklılıklari, mevsimler, giyim, beslenme biçimleri ve yiyecek alerjileri, otoimmünite, Malassezia furfur (bir tür maya), farklı nedenlerle alınan ilaçlar, riboflavin, piridoksin, biyotin kusurları olarak sıralanabilir.
Tinea capitis: Toplum arasında saçkıran şeklinde de malum saçlı derinin mantar enfeksiyonudur.
Alerjik ilişki (kontakt) dermatiti: Saç boyası, saç spreyi, saç jölesi ya da köpük gibi saç derisinde sarfedilen ürünlere cildin gösterdiği reaksiyonlardır. Şahıs yanlızca tek ürün kullandığında saçları kepekleniyor ve bu ürünü kullanmayı kestiğinde kepek kesiliyorsa bu ilişki dermatiti nedeniyledir.
Sedef hastalığı: Gümüş pullarla kaplı cildin kırmızı, kabuklu lekelerine kapı aralayan tek cilt hastalığıdır.

Kepek Nasıl Geçer?
Aşağıdaki malzemelerden birini sahibi olan şampuanlar çoğunlukla kepeğe iyi gelmektedir.
Çinko pirit
Salisilik asit
Selenyum sülfit
Ketokonazol
Kömür katranı
Kepek şampuanlarını kullanmadan evvel, kullanma talimatları dikkatlice okunmalıdır ve ne sıklıkta yapılacağı öğrenilmelidir. Şampuanı durulamadan evvel minimum beş dakika saçta bırakmak, maddelerin etkisini göstermesi yönünden faydalı olacaktır. Şampuanların tedavide kepeğin iyileşip iyileşmediğini görmek için de tek ay süresince tecrübe etmek gerekir. Bazen semptomlar düzeldiğinde şampuan daha düşük sıklıkta kullanmak mümkün fakat tamamıyla kullanım kesildiğinde kepek geri dönebilir.

Saçtaki Kepek Nasıl Önlenir?
Kepeğin sayısını azaltmak ya da kepek tedavisini desteklemek için bireyin uygulayabileceği birkaç doğal ürün ve uygulama mevcuttur.
Çay ağacı yağı (tea tree oil): Çay ağacı yağı, yıllardan beri sivilceden sedef hastalığına kadar değişikliğe uğrayan cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Çay ağacı yağı, hem seboreik dermatit hem de kepek oluşumuna sebep olabilen tek mantar türüne karşı etkilidir. Titiz cilde sahip olanlarda, çay ağacı yağı tahrişe sebep olabilir. Bu nedenden dolayı direk cilde uygulamadan evvel Hindistan cevizi yağı gibi tek yağ ile seyreltilmelidir.
Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağının potansiyel antimikrobiyal özellikleri, kepek oluşumuna sebep olabilecek mikrobik faktörlerle savaşır. Nemlendirme özelliği ise cildin nemini artırır, egzama ve kepek belirtilerini azaltır.
Aloe Vera: Aloe Vera’nın antimikrobiyal ve antifungal özellikleri vardır. Araştırmalar Aloe Vera’nın bu özellikleri ile kepeğe iyi gelebileceğini destekler.
Probiyotik alımını artırmak: Tam olarak etki mekanizması bilinmese de probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirererek kepek oluşumunu azalttığı ön görü edilmektedir.
Omega-3 alımını artırmak: Omega-3 yağ asitleri, cilt sıhhati içinde hayati dikkate sahiptir. Cildin yağ üretimine ve nemlendirmeye yardımcıyken, yara iyileşmesini destekler ve erken yaşlanmayı önler. Omega-3 yağ asitlerindeki noksanlık, kuru saçlar, kuru cilt ve hem de kepek gibi tek dizi belirtiye sebep olabilir. Somon, alabalık ve uskumru gibi ihtiyar balıklar mükemmel bir Omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Ayrı olarak balık yağı takviyesi alabilir ya da keten tohumu, chia tohumu ve ceviz gibi başka Omega-3 itibariyle varlıklı besinlerin alımını artırabilirsiniz.