Saç Gürleştirme Önerileri

Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?
5 Ekim 2020
Yağlı Saç Sorunları Ve Çözümleri
7 Ekim 2020

İnsan kafasının derisini kaplayan baş kılı olarak bilinen saçlar insaniyet tarihinin her anında güzellik sembolü olmuştur. Günümüzde hala gür saç seçilir ve beğenilir. Ton ve uzunluk fark etmeksizin gür saç her vakit güzel ve temiz manzara verir.

Saç Gürleştirmek İçin Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Yumurta ile saç gürleştirme

Yumurta, içerisinde saçın ihtiyaç duyduğu çoğu vitamin ve minerali bulundurur. Yumurta akı kuvvetli tek protein kaynağıdır. Protein saç foliküllerini güçlendirerek saçı daha gür duruma getirir. Yumurta maskesi de basit ve pratiktir.
Yumurta sarısını ve beyazını karıştırıp çırparak saçlarınıza sürün ve 15 – 20 dakika bekletin sonrasında yıkayın. Derhal neticeye erişebileceğiniz bu tarifin sonrasında saçlarınız daha gür ve temiz duracaktır.

Isırgan otunun saça faydaları

Isırgan otunun içindeki kimyasallar saç dökülmesini tetikleyen dihidrotestesteron ismi verilen DHT hormonunu bastırır ve saç dökülmesini engeller.
Isırgan otunu eldiven sayesinde sapından ayırın ve tek tencereye su koyup kaynatın. 5 dakika süresince kaynattığınız ısırgan otu suyunu 10-11 dakika demlenmeye bırakın ve süzün. Saçlarınızı bu su ile yıkadıktan ardından durulayın. Yaklaşık iki yıkamada gür saçlara kavuşabilirsiniz.

Badem yağı ile saçlara bakım

İçeriğindeki etkili vitamin ve mineraller ile cilde ve saça defa iyi gelen badem, gür saç için de en uygun yiyeceklerden biridir. Yağı ve sütüyle de metabolizma ve sindirim sistemimize yardım eden badem farklı rahatsızlıklara iyi gelir.
Badem yağını duşa girmeden evvel uygulayarak daha net sonuçlar alabilirsiniz. 3 kaşık badem yağını yüzünüze bulaştırmadan saç diplerinize ve saç uçlarınıza uygulayabilirsiniz. Banyodayken şampuan kullanın ve badem yağından saçlarınızı ve saç diplerinizi arındırın.

Yalnız bitkisel yöntemlerle olmaz

Protein ve çinko kullanımınızı çoğaltarak daha sağlıklı ve gür saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç ve saç derisi sağlığınızı hekiminize danışarak daha net sonuçlarla koruyabilirsiniz. Yukarıdaki bitkisel rehabilitasyon yöntemleri saç yapınıza uygun olmayabilir.

Mutlaka hekiminize danışarak yapmanız ve bu yöntemlerin yanısıra her 3 ayda bir kesinlikle saç kırıklarınızı aldırmalısınız.