Protez Saçla Yaşam

Seyrek Saçlar İçin Öneriler
11 Eylül 2020
Protez Saç Uygulama Aşamaları
15 Eylül 2020

Protez saç; profesyoneller tarafından kişinin kendi saçı örnek alınarak üretilen, doğala en yakın dokuda oluşturulan saçların, nitelikli, cilt dostu ve özel yapıştırıcı materyallerle saçsız bölgeye yapıştırılması işlemidir. Protez saç uygulamasında kimyasal bir işlem yapılmaması, cerrahi yöntemlere başvurulmaması ve kullanılan ürünlerin doğala özdeş olması bu saçları her yaştan (12 yaş üstü), her cinsiyetten kişilerin kolaylıkla ve güvenle kullanabilmelerine olanak vermektedir.
Protez Saçla Yaşam Nedir, Ne Değildir?
•Protez saç doğru merkezlerde ve profesyonel kişiler tarafından uygulandığında; kişinin doğal saçına yakın dokuda üretildiği için kesinlikle herhangi bir cilt sorununa veya sağlık sorununa sebep olmamaktadır.
•Protez saçlar kişinin kendi doğal saçı gibi kullanabilmesi için uygun olarak üretilmişlerdir. Bundan dolayı da peruk veya diğer saç uygulamaları gibi kişinin yaşamını hiçbir biçimde kısıtlamaz.
•Uzman kişiler tarafından, kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen ve uygulanmakta olan protez saçlar, tıpkı kişinin doğal saçı gibi dış etmenlere karşı bir hayli dayanıklıdır. Bu sayede kişi; denize girmek, saçı fönlemek, şekillendirmek, spor yapabilmek için yaşamın içinde arzu ettiği tüm aktiviteleri protez saçlarıyla yapabilir.
•Protez saç, kişinin yaşamını kısıtlamaz. Aksine kellik sorunu olan kişiye özgüven kazandırdığı için sosyal yaşamı çok daha iyi ve aktif olur.
Protez saç yukarda sıralananlar ve daha birçok konuda kesinlikle kullanıcıya kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak bu avantajların elde edilmesi için protez saçların profesyonel kişiler tarafından, sağlam ve nitelikli ürünlerle yapılmış olması ve en önemlisi de bakımının profesyonelin tavsiyeleri doğrultusunda yapılıyor olması gerekmektedir. Aksi halde kalitesiz malzemlerden oluşturulan, bakımına özen gösterilmeyen, kalitesiz protezler denizde, havuzda yırtılabilir ya da yerinden çıkabilir. Protez saçın konforundan yararlanmak hem bunu yapan profesyonelların becerisi ve tecrübesine hem de kişinin kullanım koşullarına bağlıdır. Bu bağlamda bakımsız bir saç protezinin zamanla dış etkenlere karşı daha dayanıksız bir hale geleceği, vaadedilen konforu sağlamayacağı da unutulmamalıdır.
Normal şartlar altında bir saç protezi ortalama 2 – 4 yıl arasında bir ömre sahiptir. Protezin nitelikli olması, uygulayıcıların tecrübeli olması ve özellikle de kişinin saç protezinin bakımına ve hijyenine dikkat etmesi durumunda bu süre daha uzun olabilir.
Protez saç uygulaması son senelerde iyice yaygınlaşmış ve bundan kaynaklı olarak da çok fazla merkezde uygulanır hale gelmiştir. Teknolojik ilerlemeler sayesinde saç protezlerinin bir hayli dayanıklı bir hale gelmiş olması da bunu daha cazip bir duruma getirmiştir. Bugünün şartlarında herkese uygun olabilecek saç protezleri üretmek ve bunları uygulamak mümkündür. Yeter ki protez saçlar profesyonel eşliğinde seçilsin, nitelikli ürünler kullanılsın ve bilinçli bir biçimde bakımı yapılsın.