Protez Saç Uygulama Aşamaları

Protez Saçla Yaşam
14 Eylül 2020
Protez Saç Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?
16 Eylül 2020

Protez saçtan istenilen sonucun ve verimin alınabilmesi için üretim, uygulama ve tasarım aşamalarının her birinin profesyonel ve tecrübeli kişiler tarafından büyük bir özen ve ciddiyetle yapılması oldukça önemlidir.

1.Bilgilendirme
Protez saç, kullanmak isteyen kişiler öncelikle üretim ve kullanım aşamaları, bu dönemlerdeki esaslar hakkında detaylı bir biçimde bilgilendirilmeliler. Kişi, onu nasıl bir uygulamanın beklediği ve istenilen sonucu alabilmesi için de kullanım süresince hangi bakım kurallarının uygulanması gerektiğini bilmelidir.

2.Ölçülendirme
Protez saçın istenilen sonucu vermesi öncelikle ölçülendirme işleminin daha sağlıklı ve en doğru biçimde, ihtiyaca yönelik olarak yapılması ile mümkündür. Ölçülendirme işlemi hatasız yapılırsa, sonraki adımlar çok daha başarılı bir biçimde ilerleyecektir. Bu aşamada saç kaybı yaşanan bölgenin simetrik bir saç tasarım lamictal kalıbı oluşturulmaktadır. Buradaki bölgesel saç yoğunlukları belirlenir ve saçın; kalınlığı, dalga boyu gibi yapısal fonksiyonları kapsamlı bir biçimde tespit edilir.
Protez saç ölçülendirildikten sonra ön tasarım halinin son tasarıma dönüştürülmesi yurt dışında gerçekleştirmiş olan ortalama 6 -8 haftalık bir süreci kapsar.

3.Saçı yerleştirme
Başarılı bir biçimde ölçülendirilen ve en nitelikli doğal saçlardan üretilen protez saç uygulamasının başarısında başka bir önemli nokta da saçın nitelikli ve insan sağlığına zararı olmayan özel bir solüsyon yardımı ile önceden kalıbı alınmış alanı kapsayacak şekilde başa sabitlenmesi işlemidir. Protez saç, kafa derisine bir kalıp halinde özel yapıştırıcılarla yapıştırıldığından, bunların nitelikli ve sağlık kurumları tarafından onaylı ürünler olması oldukça önemlidir. Aksi halde cilt problemleri kaçınılmaz olacaktır.

4.Tasarım
Protez saç işleminin son aşamasında, kişinin yüz yapısına uygun saç kesimin yapılması ile saçsız deri kapatılmış olmaktadır. Saçın doğal görünmesi ve istenilen kullanım kolaylığının elde edilmesi için bu son aşama son derece önemlidir. Saçın tasarım aşamasının bilinçsiz ve deneyimsiz kişiler tarafından yapılması, estetikten yoksun ve doğallıktan uzak bir görüntüye yol açabilir. Saçın tasarım aşamasının, uzman ve yüze yakışan bir saç kesimiyle tamamlanması rahat ve konforlu bir kullanım için son derece önemlidir.

Protez Saç Kimler İçin İdealdir?
Protez saçlar; saç derisi bütünüyle kel olan, yalnızca bir alanda kelleşme olan veya saçları yalnızca seyrelmiş olan herkes için uygun olabilir. Protez saç kullanımı için belirli kısıtlamalar bulunmamaktadır. 10 -12 yaşların üstünde olan ve kafa derisinde sedef, egzama gibi bir cilt sorunu olmayan, açık yara bulunmayan her yaştan kadın ve erkeğe protez saç yapılabilir. Hatta kanser tedavisi için kemoterapi ve radyoterapi alan hastalar bile protez saç sayesinde bu dönemlerini saçsız geçirmek mecburiyetinde kalmamaktalar.

Protez Saç Kimlere Uygulanmaz?
Yukarıda belirtildiği üzere bilinen bir cilt rahatsızlığı olan ve cilt doktorunun sakıncalı bulduğu kişiler, 10 – 12 yaşın altındakiler ve kişisel bakımlarını yardım olmadan yapamayacak durumdakiler için protez saç kullanımı uygun olmaz.