Protez Saç Zararlı Mıdır?

Protez Saç Bakımında Gerçekleşen İşlemler
13 Temmuz 2020
Saçkıran Hastalığı (Alopecia Areata) Nedir?
15 Temmuz 2020

Saç, kişinin görünümünde ve psikolojisinde çok önemli bir yere sahiptir. Herkes saçının nasıl olduğunu, nasıl göründüğünü daima önemser. Ancak kimi zaman sağlık problemleri, kimi zaman genetik özellikler veya ilerleyen yaş dolayısıyla kişi saçlarının bir kısmını kaybedebilir. Saç dökülmesi, saç kaybı insanlarda çoğu kez özgüven eksikliğine, sosyal ortamlardan kaçmaya kadar varabilecek problemlerin sebebi olabilmektedir.
Saçlar bu kadar önemliyken elbette ki bu sorunu onaracak, tedavi edecek bir çok yöntem ortaya çıkmış, teknolojinin olanakları kullanılarak en başarılı ve en etkili uygulamalar saçların güzelliği için kullanılmıştır. Bunun en doğru örneği olarak da protez saç uygulamaları bulunmaktadır. Erken dönemde, daha gençken kelleşme sorununu daha sıklıkla yaşamakta olan erkekler için en uygun ve en çok tercih edilen saç kazanım yöntemi protez saç olmuştur. Elbette ki protez saçlar yalnızca erkekler için değil, bayanlar, genç, yaşlı herkesin saç problemlerini çözebilmektedir.
Protez Saçın Avantajları Nelerdir?
Protez saç, uygulanmış olduğu andan itibaren kişinin kendi saçı gibi durmakta, dışarıdan bakılınca gerçek saçtan asla ayırt edilememektedir. Kişide hiçbir şekilde yapay görüntü yaratmayan ve kesinlikle doğru bakım uygulanmış olduğunda uzun ömürlü olan protez saç herkes için doğru bir saç geri kazanma tercihidir. Doğru merkezlerde, profesyonel kişiler tarafından uygulanmakta olan protez saç, gayet gür ve parlak, her şeyden önce gerçek saçla aynı güzellikte bir görünüm katmaktadır. Zira protez saçın en iyi yanlarından birisi insan saçına benzemesi için en ideal materyallerle üretiliyor olmasıdır. Protez saç, kişinin kendi saçından alınan örneklere ve kalite olarak kişiye en ideal olan saçlardan kişiye özel olarak hazırlanmakta ve kimi zaman gerçek saçtan da üretildiği için dışarıdan bakan hiç kimse saçın kişiye ait olmadığını anlayamayacaktır.
Protez Saç Sağlığa Zararlı mı?
Protez saçlar, % 100 doğal saç kılından üretilmiştir. Doğru yerde, doğru kişilere yaptırılan ve nitelikli malzemelerden üretilen protez saçın kişiye herhangi bir sorun yaratması mümkün değildir. Ancak bunun için kaliteye ve hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir.
Protez saç, kadın erkek fark etmeksizin hemen herkes tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır. Protez saçların kişinin sağlığına herhangi bir zararı olduğuna dair şimdiye kadar hiçbir çalışma veya veri yoktur.
Protez saçlar kullanılmaya başlandığı ilk haftalarda kafa derisinde kaşınmaya sebep olabilmektedir. Ancak bu sorun yalnızca cildin buna alışma süresi ile ilgilidir ve yaklaşık bir hafta içerisinde kafa derisi protez saça alışmaya başlar ve kaşıntı da ortadan kalkar. Bahsi geçen kaşıntıların bir haftadan daha uzun devam etmesi durumunda kesinlikle uygulamayı yapan merkeze başvurulması gerekmektedir.
Protez saçın bir zararı olup olmadığı veya protezin altında kalacak saçlara bir zarar verip vermeyeceği çok fazla merak edilmektedir. Zira protez saç, saç derisinin üzerine genelde yapıştırma yolu ile uygulanmış olduğu için kişilerin birtakım endişeler yaşaması da normaldir. Ancak protez saç, delikli şeklindeki bağlama yeri hazırlandığı için su ve hava geçirebilir. Bu nedenle de cilt ve altta kalan saçlar için sorun oluşturmaz. Bununla beraber kişinin altta kalan saçları da bu delikli yapı sayesinde rahatça büyüyebilir.
Sonuç olarak nitelikli malzemeler ve hijyen kuralları gözetildiğinde, tecrübeli bir profesyonel tarafından uygulanmış olduğunda protez saçın kesinlikle hiçbir zararı olmadığı söylenebilir. Kullanılan pek çok ürün medikal alanda da kullanılan ürünlerdir. Bu nedenle protez saçın ve ürünlerin kalitesi son derece önemlidir.