Saçkıran Hastalığı (Alopecia Areata) Nedir?

Protez Saç Zararlı Mıdır?
14 Temmuz 2020
Kadınlar İçin Protez Saç Uygun Mudur?
20 Temmuz 2020

Saçkıran hastalığı, henüz sebebi bilimsel anlamda tam olarak belirlenememiş bir hastalıktır. Saçkıran, sıklıkla kafa bölgesinde görünmekle birlikte vücudun kıllı/tüylü bölgelerinde kıl kaybına neden olup, çeşitli şekil ve boyutlarda kelleşme ile kendisini gösterir. Kafa bölgesinde sık görülmesinin sebebi bu bölge vücutta kılın en yoğun olduğu bölgedir. Vücudun bıyık , kaş, sakal gibi diğer kıllı bölgelerinde de görünebilir.
Saçkıran hastalığının başlangıcında, kıllı, tüylü ya da saçlı bölgelerde, kimi zaman madeni para biçiminde, kimi zaman de şekilsiz yamalar şeklinde kelleşmiş alanlar görülür. Bu kel alanlar kimi zaman bir tek olabildiği gibi aynı anda pek çok sayıda da olabilir. Çok nadir olmakla beraber, tüm bölgeyi kaplayan dökülmeler de olabilir. Öyle ki, yine çok ama çok nadiren vücudun bütününde kıl/tüy kaybına neden olduğu da görülebilir.
Saçkıran hastalığı sıklıkla; yetişkin, gençlerde ve çocuklarda görülen bir hastalıktır. Ayrıca cinsiyet farketmeksizin hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Ne var ki kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülür. Bunun sebebi ise erkek vücudunda kıllı alanların kadınlara oranla daha fazla olmasıdır. Dediğimiz gibi hastalığın nedenleri henüz bilinmemektedir. Kişilerin aileleri araştırıldığında genelde başka hastaların da olduğu görülmektedir. Stresin saçkıran hastalığını tetiklediği ve oluşumunda önemli rol oynadığı düşünülmekle beraber hastalığının nedenlerine ilişkin en geçerli tanı, hastaların kendi kök hücrelerine karşı madde üretmesidir.
Kansızlık, tiroid ve guatr problemleri, saçkıran hastalarında eş zamanlı gözlemlenebilir ama bu tip rahatsızlıkları saçkıranın yaptığına ilişkin hiçbir bilimsel kesinlik yoktur zira bu tip rahatsızlıkları olup hiç saçkıran olmayan oldukça kişi vardır.
Sevindirici olan husus, saçkıranın hastalığının iyileşme süreci genelde olumlu sonuçlanır. Çoğu zaman kendi kendine düzelebilen bir hastalık olmasıyla beraber kelleşmenin yaşandığı alan ne kadar büyük olursa iyileşme süreci de o denli uzun olabilir. Özellikle de tüm saçlı alanı kaplayan saçkıran hastalıklarında kendi kendine düzelme ihtimali daha azdır. Bu nedenle saçkıranın aynı anda ve bölgede birden çok olması da iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
Sonuç olarak, saçkıran bir deri hastalığıdır ve öncelikle bir doktor kontrolü olması gerekir. Çünkü saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır, saçkıran diye düşündüğünüz bir saç dökülmesi diğer bir rahatsızlığın ilk belirtisi olabilir. Unutulmamalıdır ki, saçkıran hastalıklarının tedavisinin çoğu olumlu sonuçlanmakta ve tekrar saç kökleri çıkabilmektedir.