Protez Saç Türleri

Protez Saç Bakımı Hakkında Merak Edilenler
27 Ağustos 2020
Protez Saç İşleminin Merak Edilenleri
31 Ağustos 2020

Protez saç, dökülme olan yerlerde veya saç olmayan bölgeye; protez saç işlemi yaptırmak isteyen kişinin kendi saçından alınan saç telleri ile yapılabilir. İkinci bir alternatif ise insan saçından üretilerek, saç protezleri sentetik saçtan ya da ikisinin bir kombinasyonundan üretilebilir.

Suni deri üzerine yapılan incelikli ve gerçek görünümlü (insan derisi gibi) bir işlemdir. İşlem, diş protezinin yapımına çok benzer. Saç olmayan bölgenin tam boyutları ile ölçüsü yani kalıbı alınır. Kafa derisine benzer bir taban düzlemi sentetik malzemelerden yapılır ancak bu malzemeler kişinin cilt dokusu sayesinde farklılık göstermez. Protez saç yaptıracak kişinin ten rengiyle birebir aynısı yapılır ve hastanın gerçek saç derisine saç protezi uygulanır.

Bölgesel Protez Saç Nedir?

İşin uzmanı hekimler tarafından saç kaybına karşı uygulanmakta olan bölgesel protez saç ekimi sayesinde dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

Ancak bölgesel ekim yapılacak alanda muhakkak saçın uzunluğuna, kısalığına, şekil yapısına göre dikkatli bir işlem yapılmalıdır. Bu aşamada yapılan işlem çok fazla uzmanlık gerekiyor.

Yarım Protez Saç Nedir?

Yarım protez saç veya yarım tül protez saç olarak da adlandırılabilen bu saç türü ortalama 6 ile 7 ay arası dayanmaktadır. Geceleri protez saçını çıkaran kullanıcılar için bu süre uzayabilmektedir.

Bakımlarının doğru ve uygun malzemeler ile yapılması bu süreleri artırmaktadır. Bakımlar sırasına taban ünitesi olarak isimlendirilen bölgeye hırpalamadan işlem uygulanmalıdır.

Komple Protez Saç Nedir?

Tam protez saç uygulamasıyla kişinin tüm saçsız bölgesine uygulanmakta olan protez türüdür. Kişinin saçsız bölgesinin kalıbı çıkartılmak suretiyle cildine en ideal kalıp çıkartılır. Kalıba uygun protez saç hazırlanır ve ayırt edilemeyecek kadar mükemmel bir biçimde hazırlanır.

Yapılan komple protez saç kişinin saça alışması zamanı ortalama 1-2 ay gibi bir zaman alır. Önceden kişi protez saç kullandıysa alışma süresi daha da kısalacaktır. Çözümü bulunamayan saç dökülmelerinde tam protez saç uygulaması yapılır.

Tül Protez Saç Nedir?

Tül protez saç esasında yarım protez saç ile aynı işlemdir. Bellirli bir bölgeye yapılan protez saç uygulamasına verilen isimdir. Ortalama 6 ile 7 ay süresi olan protez saç türüdür.