Protez Saç Nasıl Temizlenmelidir?

Protez Saç Belli Olur Mu ?
27 Temmuz 2020
Protez Saç İşlemi Kimlere Uygulanabilir?
29 Temmuz 2020

Saçlarda dökülme sorunu gerek kadınlarda gerekse de erkeklerde büyük rahatsızlıklara sebep oluyor. En kullanışlı ve en doğal çözüm olan protez saç uygulaması son senelerde bu sorununa çare arayan kişilerin bir numaralı tercihi olmayı hak ediyor.
Protez saç uygulamasından isteyen herkes yararlanıyor. Bu durumda dökülmenin genetik veya yaş gibi sebeplere bağlı olması hiçbir şekilde fark etmiyor. Özellikle kanser rahatsızlıkları gibi hastalıklarda radyo terapi almış olan kişilerde de saç dökülmesi sıklıkla yaşanıyor. Bu sebeple dahi dökülme görülürse protez saç uygulamasından faydalanabilir.

Protez Saç Temizliğinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Protez saç doğal saçtan farksız olarak kişinin kafa yapısına uygun bir şekilde dizayn ediliyor. Bu sayede hem daha sağlıklı bir sonuç hem de 0 doğal bir görüntü elde edilmiş oluyor. Peki, saç protezinin bakımı nasıl yapılmalı? Saç protezi kullananların birçoğu bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olarak protezin ömrünü uzatabiliyor.
Saç protezi dikkatli ve düzenli bir bakım ile uzun süre verimli bir şekilde kullanılabilir. Gerekli olan hassasiyetin gösterilmesi halinde 4-6 haftaya kadar kullanılabiliyor.
Protez saç için özel olarak hazırlanmış olan bakım şampuanları ve losyonlar bulunuyor. Bu ürünler ile bakımları yapıldığında doğal görüntüsünden uzun süre ödün vermeyecektir.

Protez Saça Kesim Yapılabilir Mi?
Protez saç yaptıran kişiler bu işlemi profesyonel bir merkezde yaptırmaları halinde saçın doğal saçtan hiçbir farkının olmadığını görecektir. Bu sayede protezi kullanan kişiler tercihlerine göre saçı şekillendirebilir. Hatta kesim dahi yaptırabilir. Fakat unutmamak lazım ki protez saç, saç köklerinin canlanması ile alakalı bir durum değil. Bu sebeple protez saç kesildiğinde yerine yeni bir saç çıkmayacaktır.
Saçını kestirmek isteyenlerin bu ayrıntıya dikkat etmesinde yarar bulunuyor. Ayrıca saçı şekillendirmek için saça jöle veya saç spreyi gibi ürünler sıkılabilir. Fakat bu ürünler saçta uzun süre tutulmamalıdır. Ayrıca kimyasal bir saç ürünü kullanıldığında itinalı bir bakım yapılması gerekir. Böylece saça uygulanmakta olan harici bir ürün proteze zarar vermesin. Tüm bunların beraberinde saçlara rahatlıkla fön çekilebilir veya şekillendirme işlemi uygulanabilir.
Protez saç bakımında en önemli PH dengesi olan ve antibakteriyel ürünlerin kullanılması gerekir. Ayrıca bu saçlar canlı saç gibi nefes almadığı için zamanla yıpranır veya kırılabilir. Saçtaki yapıştırıcı özelliği olan solüsyonun zamanla gücünü kaybetmesinden dolayı belli aralıklarla bu bakımların da yapılmasında yarar bulunuyor. Rutin bakımların ortalama 2 haftada bir olmasında yarar vardır.