Protez Saç mı ? Peruk mu ?

Neden Saç Protezi Kullanmalısınız ?
9 Temmuz 2020
Protez Saç Bakımında Gerçekleşen İşlemler
13 Temmuz 2020

Saç dökülmelerinin kişilerde yarattığı psikolojik tahribat ve dış görünüm insanların en büyük sosyal sorunlarından biridir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan yoğun saç dökülmesi ve kellik, insanların çözüm aradığı belli başlı sorunlar arasında yer almaktadır. Günümüzün gelişmiş tıbbi ve estetik uygulamaları kellik görüntüsüne karşı pek çok çözüm sunsa da ne yazık ki bu yöntemler kısa süreli ve kalıcı çözümler sunamamaktadır.
Kellik görüntüsüne karşı günümüzün en doğal saç görüntüsü veren protez saç uygulaması, tüm yaş gruplarına cinsiyet fark etmeksizin uygulanabilmektedir. Kişilere doğal saç görüntüsü vererek aynalarla yeniden barışmalarına yardımcı olmaktadır. Ancak protez saç ile alakalı bilinen yanlış bilgiler sebebiyle perukla karıştırılan protez saçlar, insanların bu konu da yanlış adımlar atmasına neden olmaktadır. Peruk ve protez saç arasındaki farkları biliyor olmak doğal saç görünümünü elde ederken bilinçli karar verilmesine yardımcı olacaktır.

Görünüm
Peruk ile protez saç arasındaki fark; ancak gözle görüldüğünde ortaya çıkan görüntü farkıdır. Peruklar genelde standart ölçülerde ve genel kullanım için yapılmaktadır. Boya ve diğer saç ürünleri peruklarada kullanılabilse de kişinin kendi saçları ile renk farkları belirginleşmekte ve yapay bir saç görüntüsü oluşmaktadır. Ancak protez saçlar kişinin kafa yapısı, saç yapısı ve saç rengi gibi pek çok kriter dikkate alınarak, bilgisayar ortamları yardımı ile kişiye özel olarak üretilmekte ve bütünüyle doğal bir saç görüntüsü oluşturulmaktadır.

Kullanılan Materyaller
Peruk üretiminde doğal saçlar kullanılsa da genelde yapay malzemeler kullanılmakta ve doğal saç görünümünden bütünüyle uzak sonuçlar elde edilmektedir. Bu durumun neticesinde da uyumsuz bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Medikal amaçlarla da kullanılabilen protez saçlar, bütünüyle doğal saçlardan ve kişinin doğal saçları ile uyumlu, özel materyallerden üretilmektedir.

Kullanım Şekli

Peruk, uygulaması kullanımı bir hayli zor ve zahmetli bir uygulamadır. Peruk kullanımda peruğu sabitlemek bir hayli zordur ve gün içinde düşme ihtimaline karşı hareketleri bir hayli kısıtlamaktadır. Ancak protez saçlar özel sabitleyiciler ile saç derisine sabitlenmekte, gün içinde arzu ettiğiniz gibi hareket edebilmenizi sağlamaktadır. Protez saçlara gün içinde arzu ettiğiniz gibi şekil verebilir, toplayabilir, deniz, havuz ve duşa girebilirsiniz. Protez saç için özel olarak kullanılması gereken malzemeler saç derinizin hava almasına da peruk gibi engel olmamaktadır ve zamanla saç derisinin sağlığının bozulmasına neden olmaz.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığı zaman peruk ve protez saç arasındaki bu önemli farklılıkların kişilerin günlük aktivitelerinden dış görüntülerine kadar pek çok konunun etkilendiğini görüyoruz. Fiyat açısından incelendiğinde ise perukla protez saç arasında ciddi bir fiyat farklı bulunmamaktadır ve ihtiyacı olan herkes rahatlıkla protez saç uygulamasından faydalanabilir. Tamamen doğal bir saç görüntüsüne sahip olmak isteyenler için protez saç en ideal seçenek olacaktır.