Protez Saç Kullanımı

Erkeklerdeki Saç Dökülmelerine Özel Çözümler
6 Temmuz 2020
Protez Saç Bakımının Önemi
8 Temmuz 2020

En az protez saçın yapımı kadar önemli olan bakım aşaması, saçın nitelikli görünmesini sağlar. Konforlu bir kullanım için evde bakım süreci hakkında gerekli bilgiyi edinmek gerekir. Yaş ve cinsiyet sınırlaması olmadan herkese uygulaması yapılabilen protez saç, sosyal yaşamda özgüven sağlarken günlük aktivitelerde herhangi bir kısıtlamanın yaşanmasına neden olmaz.
İyi bir biçimde tasarlanan protez saçlar, dışarıdan bakıldığı zaman kesinlikle anlaşılmaz. Yüze uygun bir kesim ve ten rengi ile uyumlu bir ton, doğru kullanım ve düzenli bakım kurallarına sadık kalındığında istenilen en iyi sonucun elde edilmesini sağlar. İlk uygulamanın ardından 7 gün içinde kullanıcının duruma ne kadar ayak uydurup uyduramadığı uzman kişiler tarafından kontrol edilmelidir.
Protez saç sahipleri günlük yaşantılarında; havuza ya da denize girebilir, her çeşit spor faaliyetine katılabilir, saçına fön çektirebilir, sauna ya da solaryuma girebilir. Normal canlı bir saçın bakımları nasıl yapılıyorsa protez saçın da aynı şekilde temizlenmesi gerekir. Hijyenik bir kullanım başarılı bir sonuç için oldukça önemlidir. Saçların evde uygun şampuanlar eşliğinde 2-3 günde bir yıkanması daha sağlıklı bir kullanım için yeterlidir.

Protez Saçın Kullanımı Kolay mıdır?
Günlük yaşamın saçlar üstünde yarattığı olumsuz etkilerden korunmak için cilt, kafa derisi ve saçların daima temiz tutulması gerekir. Kişisel temizliğe özen gösterilerek saçlarda dökülme problemlerinin önüne geçilebilir. Protezin başa sabitlenmesini sağlamayı başaran medikal jelin tavsiye edilen süre içerisinde değiştirilmesi de uzun vadeli bir kullanım için oldukça önemlidir.
Evde protez saç bakımı için kullanılacak ürün seçiminde kişinin kendi saçlarında kullanmış olduğu ürünler tercih edilebilir. Kalite standartlarına uygun kozmetik ürünler kullanıldığı sürece protez saçların görüntüsünde ve kullanım koşullarında herhangi bir sorun yaşanmaz. Buna göre protez saçlar için üretilmiş ve PH değerleri ihtiyaca göre kişiye özel olarak hazırlanmıs olan; saç kremi, şampuan ve bakım ürünleri tercih edilerek rahat ve kullanışlı bir saça sahip olunabilir. Antibakteriyel ve kepek karşıtı olan ürünler protez saçlar için en ideal seçeneklerdir.

Protez saçın rutin bakımları esnasında kullanılan sabitleyicilerin ve tıbbi solüsyonların yenilenmesi gerekir. Hava ve su geçirgen özelliklerinde ürünler
zaman içinde ilk günkü kullanım imkanlarını kaybeder bu sebeple değiştirilmeleri gerekir. Saçın takıldığı uzman merkezde düzenli şekilde yaptırılabilecek olan bu değişiklik kısa bir eğitimin ardından kullanıcı tarafından evde de gerçekleştirilebilir. Kişinin cilt tipi, yaşadığı ortam ve nem miktarına bağlı şekilde saç protezinde kullanılan yardımcı malzemelerin ortalama bir erkek kuaförü periyodunda, yani yaklaşık olarak 3-6 haftada bir yenilenmesi gerekir.