Protez Saç Bakımının Önemi

Protez Saç Kullanımı
7 Temmuz 2020
Neden Saç Protezi Kullanmalısınız ?
9 Temmuz 2020

Protez saçın dikkatli ve nitelikli yapılması kadar, bakımının da dikkatli yapılması oldukça önemlidir. Protez saça yapılan bakım, saçın ömrünü uzattığı gibi konforunu da artırır. Saç sorunlarına çözüm bulmak isteyen, protez saç kullanan ya da kullanmak isteyen insanların kafalarında bazı sorular oluşmaktadır. Bu noktada önemli olan bu sorunları yaşayan insanlar ve protez saç kullanıcıları doğru bilgilendirilerek olası saç mağduriyetlerinin önüne geçmektir.

Protez Saç Bakımı ve Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
1.Protez saç, yaş ve cinsiyet sınırlaması olmaksızın herkese uygulanabilir. Fakat uygulanacak kişinin herhangi bir cilt problemi olmamalıdır.
2. Protez saç uygulaması yaptıran kişi, sosyal yaşamına günlük aktivitelerinde hiçbir kısıtlama olmadan devam edebilir. Yalnız tüm bu aktiviteleri problemsiz bir şekilde gerçekleştirebilmenin ön şartı, kullanılmış olan saç protezinin kalite kurallarına uygun ve doğru bir şekilde uygulanmış olmasıdır.
3. Protez saç kullanan bir kişinin, cildinin temizliğinden ve cildinin rahat nefes alabilmesi açısından kullanılan protezin hava ve su geçirgenliğinin en üst düzeyde olması gerekir. Hazır, fabrikasyon ürünler yerine nitelikli kişiye özel uygulamalar tercih edilmelidir.
4. Saç protezi kafaya, uluslararası sağlık örgütleri tarafından onaylı, medikal bantlarla ve su esaslı bir solüsyonla yapıştırılır. Protez saç uygulaması esnasında kullanılan bant ve solüsyonun kalitesi kişinin sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Onaylı olmayan solüsyon ve bantlar sağlık açısından ciddi sorunlar yaratabilir.
5. Kişinin kendi canlı saçına uyguladığı her çeşit kozmetik ürün kullanacağı protez saça da uygulanabilir. Burada da dikkat edilmesi gerekli olan en önemli husus kullanılan kozmetik ürünlerin kalitesi ve içeriğidir. Kalite standartlarına uygun olmayan düşük nitelikli protez saça da, tıpkı canlı saça olduğu kadar zarar verebilir.
Ayrıca, bilindiği gibi protez saç canlı saç gibi uzamaz, bu sebeple kalitesiz kozmetik ürünlerinin etkisiyle yıpranır, kırılır ve estetik olmayan kötü bir görünüm alır. Hatta kimi zaman ciltte kaşıntı, tahriş ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu gibi olumsuz durumların oluşmaması için, özellikle protez saçlara uygulanmakta olan şampuan, saç kremi, bakım spreyi vb. ürünlerin PH değerleri ve kalite kuralları önem taşımaktadır. Protez saçlar için özel olarak üretilmiş antibakteriyel ve kepek karşıtı ürünlerin tercih edilmesi hijyenik ve rahat bir kullanım sağlar.
6. Protez saçın, belli periyotlarda yapılması gerekli olan rutin bakımları vardır. Bunun temel nedeni, protez uygulamalarında kullanılan medikal bantların ve tıbbi solüsyonların hava ve su geçirgen olmasıdır. Bu ürünler, su esaslı olup hava ve su geçirgen olmalarının doğal bir neticesi olarak zamanla gücünü kaybeder. Bakım periyotlarının süresine gelince, temel faktör kişinin şahsi bakım alışkanlıkları olmakla beraber, yine kişinin yaşadığı bölgenin doğal şartları belirleyicidir.
7. Protez saç kullanıcıları, bakımlarını, uygulamayı yaptırdıkları protez saç merkezlerinde yaptırabildikleri gibi, kısa bir bakım eğitiminden sonra kendileri de rahatlıkla yapabilirler.
8. Saç protezinin ömrü, yine kişinin kullanım ve bakım alışkanlıklarına göre değişse de, bu süreyi belirleyen temel kriterler ve kalite standartları vardır. Örneğin; alt yapısı ve saç yoğunluğu aynı özelliklerde olmasına karşın, birbirine kıyasla ömürleri farklı olabilir. Doğal görüntüden uzak, fabrikasyon olarak üretilmiş bir saç protezinin ömrü 2 – 4 yıl arasında değişebiliyorken; görünümü daha doğal, hafif, canlı saça uyumlu yüksek kalitede olan bir saç protezinin ömrü 1 – 1,5 yıl olabilmektedir.
9. Protez saç fiyatları, firmalar arası değişiklik göstermekle beraber, kalite standartlarına uygun kişiye özel kalıp alınarak üretilir.
10. Saç bakım fiyatları da yine firmalar arası kalite kuralları ölçüsünde değişkenlik göstermektedir. Firmalar arası fiyatların esnek olmasının nedenlerini sıralayacak olursak:
-Uygulama öncesi ve sonrası kalite ve hizmet anlayışı.
-Firmanın ürün ve eleman seçimindeki hassasiyeti.
-Müşteri sağlığı ve memnuniyetine gösterilen özen.

Protez Saç Hangi Durumlarda Uygundur? Protez Saç Hangi Durumlarda Tercih Edilmelidir?

Eğer 6 yaşından küçükseniz ya da ileri derecede kronik bir cilt hastalığınız var ise (egzama gibi) saç protezi uygulaması yapılmaz.
Bunun dışında protez saç;
– Genetik ve Fizyolojik Saç kayıplarında (Alopecia – Androgenetik Alopecia)
– Kemoterapi ya da benzeri tedaviler sonucu yaşanan saç kayıplarında
– Saç kıran ve benzeri cilt hastalıkları sonucu yaşanan saç kayıplarında
– Yanık ve yaralanmalar neticesinde oluşan saç kayıplarında son derece başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.
Protez Saç, erkek, kadın veya çocuk (6 yaş üstü) fark etmeksizin, seyrek saçlı veya hiç saçı olmayan kişilere uygulanabildiği gibi, bozuk para büyüklüğünde alanlara da uygulanabilir.