Bit Neden Olur ?

Bantsız protez saç sistemleri
23 Ekim 2020
Doğal Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?
27 Ekim 2020

Yetişkin veyahut çocuk, herkes bitlenebilir. En yaygın sendromu, başın
ve ensenin şiddetle kaşınmasıdır. Saç biti oldukça bulaşıcıdır. Tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan şahsi eşyalar ile yayılırlar.
Tekrarlanan salgın tehlikesini azaltmak içinde bu eşyaların paylaşımından kaçınılmalıdır.
Ayrıca döşeme, yastık vb. saçın temasta bulunduğu yüzeylerden kişilere geçebilir.
Fakat esas bulaşma yolu saç temasıdır. Bit; okul, yuva gibi ortamlarda çok basit şekilde dağılır.

Bit Nasıl Temizlenir?

Yuvaya ya da okula giden çocuklarınız varsa bit salgını size de uğrayabilir. Bu durumla herkes karşılaşabilmektedir. Bitler; zengin, fakir, temiz, pis ayırımı yapmazlar. Daha fazla çocukları ve uzun saçlı olanları bundan dolayı da kız çocukları seçenek etseler de herkese bulaşabilir. Çocukların kalabalık oldukları okul, anaokulu gibi mekanlarda salgın görülebilir.
Tedavisi ,tam bir ekip çalışması gerektirir. Evde ya da okulda bir kişide bit belirleme edildiğinde herkesin muayene edilmesi şarttır. Bitlenmeden şüphelenildiği hallerde ilk olarak hekime başvulması gerekmektedir.

Temizlikte En Verimli Formül Nedir ?

Bit tedavisinde sarfedilen ilaçlar kesinlikle bir hekim önerisiyle ve hekimin anlattığı şekilde kullanılmalıdır. Bu amaç ile kullanılan kimyasal içerikli şampuan ve losyonlar vardır. Fakat hiçbir ilacın sirkeleri öldürücü etkisi yüzde 100 değil. Bu nedenden dolayı ilaç tedavisinin yanında sirkelerin de daha sık dişli özel taraklar kullanılarak uzaklaştırılması gerekmektedir. Yumurtalar da bir süre ardından bit durumuna geleceği için tedavinin her iki basamağının da aynı derecede önemli bulunduğu unutulmamalıdır. Kalıcı ve güvenilir bir program olması yönünden bütün prosedürün sekiz gün ardından yinelenmesi gerekmektedir. Yaşayan bitler bu süre zarfında parazite dönüşmeye başlar. Etkin bir müdahalenin sonrasında özellikle çocuklar bir müddet sonra düzenli olarak muayene edilmelidir.