Saçlara İyi Gelen En Etkili Bitkisel Yağlar

Saç Simülasyonu Hangi Durumlarda Daha Etkilidir?
17 Eylül 2020
Saç Dökülmesini Nasıl Engelleyebilirsiniz?
21 Eylül 2020

Lavanta Yağı
Yapılan çalışmalar, lavanta yağının, saç uzamasını destekleyici etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Geçmiş yıllarda yapılan bir çalışmada topikal olarak kullanılan lavanta yağının, saç köklerinin sayısını önemli ölçüde arttırdığı kanıtlanmıştır. Lavanta yağı, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bakteriyel ve fungal bozukluklarla mücadelede kullanılabilir. Ayrıca lavanta yağı ve saç derisini rahatlatır ve saçları derinlemesine onarır. Bunlarla beraber, stres, saçların yıpranmasına katkıda bulunabilecek bir faktör olduğundan, lavanta yağı, strese karşı da kullanılabilir.
Biberiye Yağı
Biberiye yağı, saç tellerinin kalın olmasını ve saçların hızlı uzaması için kullanılan en önemli yağlardan biridir. Bu yağ, saçın uzamasını teşvik eden ve iyileşmeyi destekleyen hücresel metabolizmayı arttırmak için kullanılır. Araştırmalarda biberiye yağının, geleneksel bir topikal saç dökülmesi tedavisi olan minoksidil kadar iyi çalıştığını göstermektedir. Ayrıca biberiye yağı, saç dökülmelerini önler, saçların beyazlaşma sürecini yavaşlatır ve kepek oluşumunu engeller. Biberiye yağında saçlarınıza uygulamak için yağdan 3-5 damla alın ve eşit miktarda zeytinyağı ile karıştırın. Ardından karışımı 2-3 dakika kadar saç derinize masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızda 2-4 saat kadar bekletin ve ardından saçınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.
Papatya Yağı
Papatya yağı saç derisini onarırken saçlara parlaklık ve yumuşaklık da kattığından saçlar için çok önemli bir yağdır. Bir kavanoza 5 damla papatya yağı,1 çorba kaşığı deniz tuzu ve 1 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Bir miktar ılık su ile karıştırarak macun kıvamına getirdiğiniz karışımı saçlarınıza uygulayın. Bu karışımla saç deriniz ve saç dibine de masaj yapın ve yaklaşık yarım saat saçlarınızda bekletin. Sonra durulayabilirsiniz.
Sedir Ağacı Yağı
Sedir ağacı yağında, saç derisindeki kan dolaşımını artırarak saç köklerini uyarmaya yardımcı olmak için kullanılır. Bu yağ, saç uzamasını hızlandırdığı gibi saç dökülmesini de yavaşlatır. Ayrıca çeşitli alopesi tiplerini (saçkıran) tedavi edebilir. Sedir ağacı ile yağı bununla beraber cilt tahrişlerini azaltma ve sivrisinek veya haşere türlerini uzaklaştırma özelliği vardır. Sedir ağacı yağı, saç derisine topikal olarak uygulanabilir. Lavanta yağı gibi yumuşak yağları karıştırarak da saçlara uygulanabilir.