Saç Dökülmesini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Saçlara İyi Gelen En Etkili Bitkisel Yağlar
18 Eylül 2020
Sonbaharda Saç Bakımı
22 Eylül 2020

Saç dökülmesi farklı sebeplerden dolayı çağımızda pek çok insanın ortak sorunlarından biri haline gelmiştir. Bir sağlık sorununun haberci olabileceği gibi değişik bir sebepten dolayı da saçlarınız dökülebilir. Peki, saç dökülmesi engellenebilir mi?
Saç dökülmesinin engellenebilmesi için evvela dökülmesinin kaynağı araştırılmalıdır. Birçok nedenden dolayı saçlarınız dökülebilir. Dökülmenin sebebini bulup ona göre hareket etmelisiniz. Saçlarınız için alacağınız yanlış bir karar dökülmeden daha ciddi bir sorunu ortaya çıkarabilir. Saç dökülmeniz günlük 100 saç telin üzerindeyse, saçlarınızdan hacimsizlik veya saç derinizde saç boşluğu oluştuysa ve dökülme 6 aydan daha uzun süre devam ediyorsa detaylı araştırmalar yapmak gerekebilir. Fakat saçlarınız neden dökülür?
Saçlarınız mevsimlere göre değişkenlik gösterir. Yazları parlak olan saçlarınız kış aylarında sönüklüğüyle sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Dökülme de tıpkı saç canlılığı gibi değişkenlik gösterecektir. Bir mevsimden diğer bir mevsime geçişte saçlarınız 1-2 hafta kadar dökülebilir, mevsimsel saç dökülmesi dediğimiz durum yaşanılabilir.
Genetik, saç dökülmesinin kaderini belirleyen öğelerden birisidir. Genellikle genetik saç dökülmesinin önüne geçilemeyeceği düşünülür. Aile genetiğindeki saç dökülmesini neden ve nasıl olduğu araştırılmalı, dökülme öncesi önlem alabilir ya da tedavi sürecini dökülme tipine göre şekillendirebilirsiniz.
Saçlarınız kadar saç derinizin sağlığı da önemlidir. Sedef, egzama gibi saç derisinde oluşan hastalıklar saç dökülmesine yol açabilir. Yanlış beslenme düzeni, vücuda yeterli vitamin ve minerallerin girmesine engel olur ve bu durum saç dökülmesine sebep olur. Saç için gereken B12, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleri almak için iyi beslenmeli, gerekirse doktor tavsiyesi ile takviye alınmalıdır.
Bazı hastalıklar ve özellikle hormon değişiklileri saçlarınızda değişikliğe yol açacaktır. Adet düzensizliği, tüylenme, tiroit, diyabet, hamilelik, stres, depresyon gibi hormonal değişiklikler, fiziksel ve ruhsal sorunlar tahmin ettiğinizden daha fazla saçlarınıza etki eder ve saç dökülmesine yol açar. Vücudu ve ruhu iyileştirmek, saçlarınıza aynı oranda etki sağlayacaktır.
Yanlış ürün kullanımı saç yapısının bozulmasına neden olup dökülmeye yol açan sebeplerden birisidir. Kuru saçlı birinin yağlı saçlar için üretilmiş ürünü kullanması dökülme de dâhil pek çok soruna sebep olacaktır.