SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

Sonbaharda Saç Bakımı
22 Eylül 2020
Erkek Tipi Saç Dökülmesini Engellemek İçin 4 İpucu
24 Eylül 2020

Saç dökülmesi nedenleri başında stres gelmektedir. Ayrıca hormonal düzensizlikler, ilaç kullanımı, fiziksel psikolojik stres ve genetik yatkınlıklar gibi durumlarda saç dökülmesine sebep olur.

SAÇ DÖKÜLMESİ BELİRTİLERİ
•Saç dökülmesi belirtileri arasında genelde; Saçın uzama hızında yavaşlama meydana gelmesinden anlaşılmaktadır. Bunun nedeni dökülme problemi yaşamakta olan kişilerin saçlarında kalite kaybı bulunmasındandır. Kalite kaybı olarak bilinen bu durum ise saçların kırılma ve dökülmelerine sebep olan bir durumdur.
•Bir diğer belirti ise saçlarda cansızlaşma meydana gelmesidir. Saçlarda dökülme görülmesi durumunda, saçlarda cansızlık ve sönükleşme beraberinde saçın parlaklığını azaltarak saç dökülmesini beraberinde getirmektedir. Buna bağlı olarak da saçınızda uzama problemi yaşanmaya başlanmaktadır. Saçlarınız artık 2-3 cm’den fazla uzamamaya başlar.
•Saçın aşırı kepeklenme problemi de saç dökülme belirtileri arasında olmaktadır. Aynı zamanda bu durum saç diplerinde sızlanma ve kaşıntıya da sebep olan aşırı kepek bir anlamda seboreik dermatit problemine de sebep olan bir rahatsızlık olmaktadır.

HANGİ VİTAMİN EKSİKLİĞİ SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?
Saç dökülmeleri genelde vitamin eksikliği ya da pek çok çeşit hastalıklara bağlı şekilde meydana gelen bir durumdur. Ayrıca genetik faktörlerde saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. B3 vitamini eksikliği bulunan kişiler saçlar güçsüzleşir, kırılır ve daha çabuk dökülmeye başlar. Bu nedenle B3 vitamini için; karaciğer, ton balığı, tavuk ve kırmızı et zengin B3 vitamini içerdiğinden dolayı saç dökülmesini önler ve saçlarınızın daha sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olur.

SAÇ DÖKÜLMESİ HANGİ HASTALIĞIN BELİRTİSİDİR?

Saçlarda meydana gelen dökülmeler ne kadar normal karşılansa da ayrıca ileri boyutta meydana gelen dökülmeler bazı hastalıklardan dolayı da meydana gelmektedir. Bu hastalıklar arasında; sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu nedenle en yakın zamanda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

UYKU DÜZENSİZLİĞİ SAÇ DÖKER Mİ?

Saç dökülmesi sebeplerinin arasında stresin beraberinde uykusuzluk, uyku düzeninin olmaması gibi uykuya bağlı sorunlar da yer almaktadır. Uykusuzluk durumu fiziksel ve duygusal sağlığınızı bozabilen bir durumdur. Saç, vücuttaki değişikliklere karşı çok hassas olmasından dolayı ve bunun gibi değişikliklerden kaynaklı durumlarda dökülmeler meydana gelmektedir.

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ
Erkeklerde kadınlara oranla saç dökülmesi sorunu daha yaygındır. Saç dökülmesinin en sık sebebi erkek tipi kellik ya da kadın tipi kellik denilen bir durum olmaktadır. Bu durum genelde yaş almaktan dolayı ağır ağır yaşlanmaya ve öngörülebilir şekillerde ortaya çıkan bir durumdur. Erkeklerde saç dökülmesi ön saç çizgisi çekilmesi ve yama biçiminde olması belirtileri arasındadır.