Erkek Tipi Saç Dökülmesi

The New “SUPER SILK” Saç Sistemleri HAIRVISION’da
8 Ocak 2018
Saç Ekimi Nedir ?
10 Aralık 2019

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi, Tıptaki ismi “androgenetik alopecia” (AGA) olan ve hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen genetik kaynaklı, kalıcı bir saç dökülmesi çeşididir. Erkeklerde daha sık görüldüğü için bu şekilde isimlendirilen erkek tipi saç dökülmesi, %25-%30 gibi bir oranla kadınlarda da görülebilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi, çoğunlukla kelleşme ile sonuçlanan bir saç dökülmesi tipidir. Bunun engellenmesi için erkenden düzenli olarak tedaviye başlanması çok önemlidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Özellikleri

 • 20’li yaşlarda başlayabildiği gibi, 50’li yaşlardan sonra da başlayabilmektedir.
 • Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir
 • Erkek tipi saç dökülmesi öncelikle alın bölgesinde hafif gerilemelerle başlar.
 • Alın bölgesinin ardından tepe bölgesinde dökülmeler görülür.
 • Erkek tipi saç dökülmesinde ense bölgesi dökülmez. Yaş ile birlikte ense bölgesinde de seyrelmeler olduğu gözlemlenmiştir ancak burada tamamen dökülme yaşanmamaktadır.
 • Erkek tipi saç dökülmesi, kalıcı bir dökülme çeşididir yani daha net bir tanım ile bakarsak, erkek tipi saç dökülmelerinde kelleşme tamamlandığında dökülen saç köklerinin yeniden çıkması mümkün olamamaktadır.
 • Erkek tipi saç dökülmesi düzenli ve doğru tedavi ile yavaşlatılabilir, erken dönemde tedaviye başlanmışsa durdurulabilir.
 • Erkek tipi saç dökülmesinde özellikle ileri seviye erkek tipi dökülme yaşayan kişilerde, günümüz tıp teknikleriyle hala kalıcı olarak kaybedilen saç kökleri geri getirilememektedir.

  Erkek Tipi Saç Dökülmesin Belirtileri Nelerdir?

  Erkek Tipi Saç Dökülmesinin en belirgin özelliği saçların şakak bölgelerinden ve tepe bölgesinden dökülmeye başlamasıdır. Aile de kellik olması kişi de erkek tipi saç dökülmesi yaşanıyor olma ihtimalini arttırmaktadır.

  Saç dökülmesini ilk zamanlarda fark etmek çok kolay değildir. Beyaz kılıflı bir yastıkta yatmak, banyodan sonra ufak bir kontrol yapmak saç dökülmenizin hızını size gösterecek olan basit donelerdir.

  Erkek Tipi Saç Dökülmesi Sebepleri

  Erkek tipi saç dökülmesinin nedeni tam olarak bilinmese de, bu dökülme tipinde hormonların etkili olduğu bilinmektedir. Hormonların etkisinin yanı sıra erkek tipi dökülmesi aynı zamanda ailesel bağlardan etkilenmektedir. Genetik olan dökülme çeşidinin aile bireylerinde ve özellikle yakın akrabalarda olması durumunda yaşanması büyük bir olasılıktır.

  • Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Genetik Yatkınlık:

  Birçok farklı sağlık probleminde olduğu gibi erkek tipi saç dökülmesinde de genetik yatkınlığın etkisi çok yüksektir. genetik özellikler, ailesel faktörler, genetik yapı ya da genler şeklinde ifade edilen bu durum. DNA yapısı ile kuşaklar boyunca etkiye sahip olabilmektedir.

  Yapılan çalışmalar erkek tipi saç dökülmesinde genetik etki olduğunu göstermektedir ancak bu ailesinde saç dökülmesi sorunu yaşayan herkesin kel olacağı anlamına gelmez. Genetik yatkınlık bu ihtimali yükseltmektedir.

  • Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Fazla Androjen Hormonu Salgılanması:

  Androjen hormonları erkek tipi saç dökülmesinin temel sebebidir. Androjen hormonlarından olan “Testosteron ve Dihidrotestosteron(DHT)” saç dökülmesinde etkili rol oynadığı bilinmektedir.

  Özellikle erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonunun aşırı derece de salgılanması, saç köklerinin beslenmesini engelleyerek, saçları zayıflatır ve inceltir.

  Androjen hormonları kadınlarda da salgılanmaktadır ancak seviyesi erkeklere oranla çok daha düşüktür. Bu durum kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi oranını da etkilemektedir, erkek tipi saç dökülmesi testosteron ve DHI hormonlarının daha yoğun salgılanması sebebiyle erkeklerde daha sık görülür.

  Testosteron hormonunun düzenli ve dengeli bir şekilde salgılanması, cinsel içerikli arzuların dengesini kurmaktadır ancak fazla salgılandığın durumlarda saç kökleri bu durumdan etkileyerek dökülmeye başlar.

  Bunların yanı sıra, testorteron hormonunu normal seviye de, dengeli ve düzenli salgıladığı halde,

  Yanı sıra, burada altını çizmekte fayda gördüğümüz şey şudur; yukarıdaki örneklere rağmen Her, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişi, testosteron hormonunu fazla salgılıyordur demek değildir. Saç dökülmesinin sebebi saç köklerindeki tolerans eksikliği de olabilir.

  Erkek Tipi Saç Dökülmesi Teşhisi ve Korunma Yolları

  Erkek tipi saç dökülmesi çeşidi genetik kökenli bir dökülme olduğu için, korunmak mümkün olmasa da erken yaşta fark edildiğinde saçlardaki dökülmenin kontrol altında tutulması söz konusu olabilmektedir.

  • Ailenizde kellik varsa, saçlarınızın dökülme hızını kontrol edin.

  Erkek tipi saç dökülmesi genetik faktörlerden etkilenir. Aile ve akrabalarda kellik olması durumunda ailedeki genç erkeklerin saçlarını yakından takip etmesi, saç dökülme seviyesini kontrol etmesi gerekmektedir.

  Böylelikle dökülme başladığında erken tedavi ile saç dökülmesi ciddi oranda yavaşlatılabilir veya durdurulabilir.

 • Sizde saç dökülme seviyenizi öğrenmek için aşağıdaki Norwood Ölçeği kullanabilirsiniz.
 1. Saç dökülmesinin en şanslı dönemindesiniz.
 2. Saç dökülmesini önlemek için hala şansınız devam ediyor.
 3. Saç dökülmesini önlemek için elinizi çabuk tutmalısınız.
 4. Saç dökülmesini önlemek için endişelenmekten başka bir şey yapmalısınız.
 5. Saç dökülmesini önlemek için vakit çok geç demeyin.
 6. Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.
 7. Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.

AKLINIZDAKİ SORULAR İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ…

Norwood-Scale-for-hair-loss