Bitkisel Şampuanların Saç Çıkarma Etkisi Var Mıdır ?

Protez Saç Nedir?
11 Ağustos 2020
Protez Saç Uygulamalarında Önemli Aşamalar
13 Ağustos 2020

Genetik nedenlerden dolayı yaşanan saç kayıplarında, saçın tekrar geri gelmesi pek mümkün değildir. Kullanılan çeşitli bitkiler, yağlar ve doğal şampuanlar dökülen saçları geri çıkarmak yerine varolan saçların daha sağlıklı ve dayanıklı olmasını sağlar. Ancak genetik nedenlerle dökülen saçlarımızın geri çıkması söz konusu değildir. Çünkü Androgenetik saç dökülmelerinde süreç şöyle işliyor:
Androgen gibi hormonlar folik dediğimiz saç köklerimizin üstündeki, o hormonu algılayan reseptör dediğimiz algılayıcılara bağlanırlar. Zaman geçtikçe bu hormonlar, saç köklerinin saç üretme yeteneğini azaltmaktadır. Bu etkiyle ilk vakitler, çok cılız, uzamayan, seyrek saçlar oluşur. Zamanla artan hormon baskısı saç kökünü bütünüyle kapatır ve artık burdan saç büyümez. Artık bu bölgeden herhangi bir yöntemle saç çıkartmak mümkün olmaz.
Ama şu var ki, eğer mevsimsel bir dökülme, strese bağlı, kansızlık sonucu veya hormonel hareketlilik sebebiyle, özellikle kadınlarda gebelik sonrası ki, bu genellikle ilk üç ya da altı ay içinde gerçekleşen dönemsel saç kayıplarında, saçlar bir süre sonra geri gelecektir.
Bitkisel ve doğal içerikli; zeytin yağı, badem yağı, sarımsak gibi şampuan ve kozmetik ürünlerin kanıtlanmış saç çıkartıcı etkisi olmamakla birlikte özellikle saçların cansız ve kuru olması durumunda nemlendirerek daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.
Sonuç olarak bu tarz bitki özlü doğal şampuanlar gönül rahatlığıyla kullanılabilir, denenebilir. Hiçbir zararı olmadığı gibi özellikle sarımsağın kıl köklerini besleyici ve güçlendirici etkisini hepimiz biliyoruz. Sonuçta bitki özlü şampuanlar natürel ve daha sağlıklı ürünlerdir, kullanılabilir.
Son olarak da şunu vurgulamakta yarar var, ne yazık ki, bilim literatüründe ‘’şu karışımı ya da şu ürünü kullanın saçlarınız çıksın’’ diye bir şey maalesef yok…