Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Protez Saçta Periyodik Kontrollerin Önemi
22 Temmuz 2020
Kişiye Uygun Protez Saç Modeline Nasıl Karar Verilmelidir ?
24 Temmuz 2020

Saç, her yaştan her bireyin dış görünümüne en fazla değer verdiği ve göze çarpan aksesuarlarıdır. Bu nedenle herkes saçlarının daha sağlıklı daha bakımlı olmasını istediğinden, saç dökülmesi ciddi bir sorun olmaktadır. Saç dökülmelerinin genetik özellikler, olumsuz yaşam koşulları, kötü beslenme ve hastalıklar gibi pek çok farklı sebepleri vardır. Saç dökülmelerinin; erkek tipi ve kadın tipi olarak adlandırılan türleri bulunmaktadır.

Saç dökülme sebepleri genellikle aynı olsa da, dökülme erkeklerde genellikle ön, yan ve tepe bölgelerde olur. Kadınlarda ise genellikle tüm kafa derisine, tüm saça yayılmış ya da bazı bölgelerde yoğunlaşmış olarak ortaya çıkmaktadır. Kadın tipi saç dökülmesinde, erkek tipi saç dökülmesinde olduğu gibi genetik etkiler ön planda değildir. Bu nedenle erkek tipi saç dökülmesine androgenetik alopesi (saçkıran) denirken; kadınlardaki saç dökülmesine “kadın tipi saç dökülmesi” denir.

Dünya geneline bakıldığında her dört kadından biri saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Kadınların menopoza girişiyle birlikte bu oran dört kadından ikiye çıkmaktadır. Buna göre menopoza giren kadınların yarısının ciddi anlamda saç dökülmesi sorunu yaşadığını söyleyebiliriz.  

Normal şartlarda günde 70-100 tane saç dökülmesi normaldir. Genellikle kadınların saçları uzun olduğundan dökülme normalden fazlaymış gibi gelmektedir. Eğer dökülen saç teli 150 taneden fazlaysa doktora başvurulmalıdır.

Kadınlarda saç dökülmesinde genellikle ön saç çizgisi korunur ve saçlarda azalma hızlı bir şekilde seyretmez. Bu nedenle kadın tipi saç dökülmesinde androjenler saç dökülmesinin ana unsuru olarak görülmemektedir.

Kadın ve erkek saç dökülmelerinde uygulanan tedaviler genellikle aynı yaklaşımlardır. Kadınlarda kan değerleri, vitamin ve mineral profilleri, hormonsal durumlar saç dökülmelerini erkeklerden daha çok etkilemektedir. Bu gibi metabolik sorunlar tedavi edildikten ve eksiklikler giderildikten sonra erkeklerde uygulanan tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.