Alopesi Areata (Saç Kıran) için Skin Flex Çözümleri

Kel Kalmaktan Korkmayın
13 Temmuz 2016
SAÇLARI BEYAZLATAN GEN BULUNDU
21 Eylül 2016

Alopesi Areata (Latince: Alopecia areata) ya da halk arasındaki adıyla saçkıran ya da kılkıran hastalığı, saçlı deri, sakal bölgesi,kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının, belli bir belirti olmaksızın, tüm vücuda yayılmış bir biçimde dökülmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır.
Hastalığın sık yinelemesi ve nasıl seyredeceğinin bilinmemesi nedeniyle hastaların yaşam kalitelerini etkilemesi olasıdır. Hastalığın nedenleri olarak genetik ,psikolojik stresler, hücresel ve humoral bağışıklık, endokrin, bulaşıcı ve sinirsel etkenlerin rolü olduğu öne sürülmekle birlikte, altta yatan neden tam olarak bilinmemektedir.
Özellikle Stres altında, otoimmun hastalıklarda veya androjen, testesteron benzeri hormonların baskılaması sonucunda agresifleşen bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu hücrelerle savaşmaya başlar. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da saçlarda dökülmeye neden olur.
Tüm dünyada sıklıkla görülen bir hastalıktır. Normal nüfusta %0.1 oranında gözlenirken, dermatoloji polikliniğine başvuran hastaların yaklaşık %1-2’sinde görülür. Kadın ve erkekte eşit oranda görülebilir. Irk, cins ve yaş ayırımı yapmadan herkeste görülebilir. Ancak hastalar çoğunlukla genç erişkinlerdir. Hastaların %60’ı ilk atağı 20 yaş altında geçirirler.
Alopesi hastaları yaşadıkları saç sorunları yüzünden kötü bir yaşam kalitesine sahip olabilirler. Özellikle genç yaşlarda görülen bu rahatsızlık kişinin ruhsal gelişiminde oldukça kötü izler bırakabilmektedir. Kişilerin bu rahatsızlıktan kurtulabilmesi için en büyük etken sıkıntı ve stresten uzak olmasıdır. Biz HAIRVISION olarak skın flex saç sistemlerimiz ile alopesi rahatsızlığı olan kişilere çözüm üretiyoruz ve daha mutlu olmalarını sağlıyoruz.